Edvard Munch resimlerinde pencere imgesi
The window image in Edvard Munch's paintings
  1. Tez No: 949612
  2. Yazar: ELİF AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. HURİ KİRİŞ BÜYÜKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sanat tarihinde pencere imgesi sadece sınırları belirli bir çerçeveden dış mekâna bakılan mimari bir boşluk olarak değil, aynı zamanda sanatçının bakışının, temsilinin ve psikolojisinin bir yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Rönesans döneminde Alberti'nin resim bir pencere gibidir söylemi, bu imgenin resim sanatında ne denli köklü bir yere sahip olduğunu gösterir. Rönesans'tan modern sanata kadar uzanan süreçte resimlerde görünen pencere nesnesine, tarihsel perspektiften bakılarak, perspektif, ışık kaynağı, sanatçıların psikolojileri ve kavramsal fikirleri gibi bağlamlarda incelenmiştir. 17. ve 18. yüzyıl resimlerinde pencere, ışığın kaynağı olarak kullanılarak kompozisyonun dramatik etkisini artırırken, 19. yüzyılın sonlarına gelindiğinde, özellikle romantik ve sembolist eğilimlerle birlikte, daha kişisel ve psikolojik anlamlar taşımaya başlamıştır. Edvard Munch'un eserlerinde sıkça yer verdiği pencere ve figür birlikteliği, yalnızlık, ölüm, içe dönüklük gibi temaların görsel bir temsiline dönüşürken, günümüz sanatında da benzer yapıların sürdüğü görülmektedir. Araştırmada pencere, iç mekân ile dış dünya arasında hem biçimsel hem de psikolojik bir eşik olarak ele alınmış, Munch'un sanatındaki önemi bağlamında incelenmiştir. Aynı zamanda bu çalışma kapsamında yer alan kendi sanat pratiğime ait eser metni ve resimler, söz konusu kavramsal bağlam içinde değerlendirilmiş; pencere imgesinin günümüz bireyinin iç dünyasıyla kurduğu ilişkiyi ifade eden çağdaş bir anlatı aracı olarak kullanımına odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the history of art, the window image appears not only as an architectural void framed by boundaries through which one looks at the outside world, but also as a reflection of the artist's gaze, representation, and psychology. During the Renaissance period, Alberti's statement that“painting is like an open window”demonstrates the deeply rooted significance of this image in the art of painting. From the Renaissance to modern art, the depiction of windows in paintings has been examined from a historical perspective in relation to concepts such as perspective, light source, the psychology of artists, and their conceptual ideas. In 17th and 18th century paintings, windows were often used as sources of light to enhance the dramatic impact of the composition. By the late 19th century, especially with the rise of Romantic and Symbolist movements, the window began to carry more personal and psychological meanings. In the works of Edvard Munch, the frequent pairing of windows and figures becomes a visual representation of themes such as loneliness, death, and introspection. Similar structures and symbolic uses can also be observed in contemporary art. In this study, the window has been analyzed as both a formal and psychological threshold between interior space and the external world, particularly within the context of its significance in Munch's art. Additionally, the study includes an evaluation of my own artistic practice and accompanying artwork within this conceptual framework, focusing on the use of the window image as a contemporary narrative tool that expresses the relationship between the inner world of the individual and the external environment.