Din görevlilerinin iletişim beceri düzeyleri
Communication skill levels of religious officials
  1. Tez No: 949614
  2. Yazar: HÜSNA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, İletişim Bilimleri, Religion, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, Diyanet işleri Başkanlığına bağlı olarak din hizmetlerinde görev yapan personelin iletişim beceri düzeylerini ve etkileyen faktörleri tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan“iletişim beceri düzeyi”ne etki ettiği düşünülen bağımsız değişkenlere ait veriler,“iletişim beceri ölçeği”ve katılımcıların kişisel özelliklerini içeren çeşitli soruların bulunduğu anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak İzmir'de görev yapan toplam 239 din görevlisi üzerinde, anket formu kullanılarak yapılan araştırmanın uygulama kısmı 2024 yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler istatistiksel analizlerle test edilmiş ve yorumlanmıştır. İzmir ilinde görev yapan Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin iletişim beceri düzeylerini konu edinen bu araştırma bulgularına göre, din görevlilerinin iletişim beceri düzeylerinin yüksek olduğu ve çeşitli değişkenlere göre farklılaştığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu çalışmanın din hizmetleri alanında görev yapan personelin iletişim beceri düzeylerini ortaya koymak; bu konuda yapılacak başka araştırmalara fikri kaynaklık etmek ve din görevlilerinin iletişim becerilerini daha iyi bir seviyeye taşımak konusunda farkındalık oluşturmak gibi işlevler göreceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the factors affecting the communication skill levels of officials working in religious services affiliated to the Presidency of Religious Affairs. The data belonging to the independent variables thought to affect the dependent variable of the study,“communication skill level”, were collected through a“communication skill scale”and a survey form containing various questions including the personal characteristics of the participants. The application part of the study, which was conducted using a survey form on a total of 239 participants from all types of positions working in Izmir affiliated to the Presidency of Religious Affairs, was carried out in 2024. The collected data was tested and interpreted with statistical analyses. The study, which also provides information about the general profile of the Presidency of Religious Affairs personnel working in Izmir, shows that the communication skill levels of religious officials are affected by different variables. Considering the meaning and function of communication in terms of religious services, it is thought that this study will serve the functions of revealing the communication skill levels of officials working in the field of religious services, providing an intellectual resource for other studies to be conducted on this subject and raising awareness on improving the communication skills of religious officials.