Bir edebî metin olarak çizgi roman
Comic as a literary text
  1. Tez No: 949615
  2. Yazar: ELİF RECAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma çizgi romanları metin ile görselliği birleştiren özgün anlatı biçimleri olarak incelemekte ve bu anlatıların edebiyat ürünü olarak sınıflandırılması ile ilgili tartışmaları ele almaktadır. Çizgi romanlar, edebi metnin sunduğu anlamı görsel öğelerle destekleyerek okuyucuya çok katmanlı bir okuma deneyimi sunar. Metin ve görsel arasındaki bu dinamik etkileşim, anlatının yapısını, karakter gelişimini ve tematik derinliği geleneksel edebi türlerden farklı şekilde biçimlendirir. Çalışmada, çizgi romanın tarihsel gelişimi, anlatı yapıları ve edebi eserlerle kurduğu ilişki ele alınarak, bu türün sanatsal ve akademik değerine odaklanılmıştır. Özellikle Türk edebiyatından çizgi romana uyarlanan eserler üzerinden yapılan analizlerle, çizgi romanın edebi özellikleri ve ifade olanakları detaylı bir biçimde değerlendirilmiştir. Bu bağlamda araştırmanın temel amacı, çizgi romanı yalnızca popüler kültür ürünü olarak değil, aynı zamanda edebi ve akademik olarak incelenmeye değer bir anlatı biçimi olarak ele almak; çizgi romanın yapısal bileşenlerini disiplinlerarası bir bakış açısıyla çözümlemektir. Böylece çizgi romanların, sadece eğlence amaçlı bir medya formu olmanın ötesinde, akademik incelemelere açık bir alan olduğu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines comics as unique narrative forms that combine text and visuality, and addresses the debates regarding the classification of these narratives as literary products. Comics offer the reader a multi-layered reading experience by supporting the meaning presented by the literary text with visual elements. This dynamic interaction between text and visuality shapes the structure of the narrative, character development and thematic depth in a way different from traditional literary genres. The study focuses on the historical development of comics, their narrative structures and their relationship with literary works, and focuses on the artistic and academic value of this genre. In particular, the literary features and expression possibilities of comics are evaluated in detail through analyses conducted on works adapted from Turkish literature into comics. In this context, the main purpose of the thesis is to consider comics not only as a product of popular culture, but also as a narrative form worthy of literary and academic study; to analyze the structural components of comics from an interdisciplinary perspective. Thus, it is revealed that comics are an area open to academic studies, beyond being a media form solely for entertainment purposes.