Okul öncesi eğitimde öğretmenlerin değerlendirmeye yönelik görüş ve uygulamalarının incelenmesi
An investigation into preschool teachers' opinions and practices regarding assessment
  1. Tez No: 949613
  2. Yazar: GAMZE ÖZET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitimde öğretmenlerin değerlendirmeye yönelik görüşlerini ve uygulamalarını incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada okul öncesi eğitimde değerlendirmeye yönelik daha kapsamlı sonuçlar elde etmek hedefiyle öğretmenlerin değerlendirmeye yönelik tutum düzeyleri ve değerlendirme dokümanları da incelenmiştir. Araştırmanın amacını ele almak için nicel ve nitel yöntemlerden birini ele almanın yetersiz kalacağı düşünüldüğünden çalışmanın amacına uygun olarak araştırmada temel karma desen yöntemlerinden birleştirme (çeşitleme) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Mersin ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmanın nicel boyutunun örneklemini Mersin ili Yenişehir, Mezitli, Toroslar, Akdeniz ve Tarsus ilçelerinde okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan 254 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın nitel boyutun da belirtilen ilçelerde görev yapan 20 okul öncesi öğretmeni ile çalışılmıştır. Örneklemin seçiminde nicel boyutunda basit seçkisiz, nitel boyutunda maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri genel bilgi formu ve okul öncesi eğitimini değerlendirme ölçeği ile nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ve doküman kayıt formu ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde nicel boyutunda SPSS programı ile nonparametrik testlerden Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri, nitel boyutunda ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinden elde edilen sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin değerlendirme sürecine yönelik tutum düzeylerinin yüksek olduğu, tutum düzeyleri ile cinsiyet değişkeni açısından erkek öğretmenler lehine, yaş değişkeni açısından da 20-30 yaş grubu öğretmenler ile 41-50 yaş grubu öğretmenler arasında 20-30 yaş öğretmenler grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Öğrenim düzeyi, mesleki kıdem, çalıştıkları yaş grubu ve sınıf mevcudu değişkenleri ile tutum düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinden elde edilen sonucunda öğretmenlerin değerlendirmenin gerekliliğine inandıkları ancak zaman, evrak yükü ve sınıf mevcutlarının kalabalık olmasının değerlendirme sürecini zorlaştırdığı; elde ettikleri verileri en çok eğitsel planlamada, çocuğun gelişim takibinde ve aile ile görüşmelerde kullandıkları; kendilerini değerlendirme konusunda yeterli, kısmi yetersiz ya da gelişime açık olarak gördükleri; en fazla tuttukları değerlendirme dokümanlarının ise gelişim raporları, gelişim gözlem formları, portfolyolar, günü genel değerlendirme ve aylık değerlendirmeler olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine preschool teachers' views and practices regarding assessment in preschool education. In the study, in order to obtain more comprehensive results from assessment in preschool education, teachers' attitude levels toward assessment and the assessment documents they use were also examined. Since considering that it is insufficient to use either quantitative or qualitative method in order to evaluate purpose of the study, the convergent design (triangulation), one of the basic mixed method designs, was used in accordance with the aim of the research. The population of the study consisted of preschool teachers working in preschool education institutions affiliated with the Ministry of National Education in Mersin province in the 2023–2024 academic year. The quantitative sample of the research consisted of 254 preschool teachers working in preschool institutions in the districts of Yenişehir, Mezitli, Toroslar, Akdeniz, and Tarsus in Mersin province. In the qualitative part of the research, 20 preschool teachers working in the mentioned districts were included. The simple random sampling technique was utilized in the quantitative phase of the study, while a maximum variation sampling strategy was adopted in the qualitative phase to capture a wide range of perspectives and experiences. The quantitative data of the study were obtained with a general information form and a pre-school education evaluation scale and the qualitative data were obtained with a semi-structured interview form and a document record form. In the analysis of the data, SPSS program and non-parametric tests Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used for the quantitative dimension, and content analysis was used for the qualitative dimension. As a result of the quantitative data of the study, it was seen that the attitude levels of pre-school teachers towards the evaluation process were high, that there were statistically significant differences in terms of attitude levels and gender variable in favor of male teachers, and in terms of age variable between the 20-30 age group teachers and the 41-50 age group teachers in favor of the 20-30 age group teachers. It was concluded that there was no statistically significant difference between the variables of education level, professional seniority, the age group they were working in and class size and their attitude levels. As a result of the qualitative data of the study, it was found that teachers believed in the necessity of evaluation but that time, paperwork load and crowded class sizes made the evaluation process difficult; that they used the data they obtained mostly in educational planning, following the child's development and interviews with the family; It has been revealed that they see themselves as sufficient, partially inadequate or open to development in terms of self-evaluation; and the evaluation documents they keep the most are development reports, development observation forms, portfolios, daily general evaluation and monthly evaluations.