Mütevazı liderliğin işe adanmışlığa etkisinde iş becerikliliğinin aracı rolü: Kamu üniversitesi örneği
The mediating role of job crafting on the effect of humble leadership on work engagement: A public university example
  1. Tez No: 949643
  2. Yazar: CANERHAN ATAKİŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SÖKMEN GÜRÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Organizasyonlarda en hassas konu yönetimdir. Organizasyonları meydana getiren çalışanların başarılı ve verimli olabilmeleri için motivasyonlarının yüksek olması gerekir. Çalışanların motivasyonlarını yüksek tutmak ve işteki başarıları artırmak için yönetim tarzının çalışan odaklı olması gerekir. Çalışanların üstleri, yöneticiden ziyade lider olmaları özellikle liderlik türleri arasında günümüzde en çok kabul gören mütevazı liderlik özelliği göstermeleri, çalışanların işe adanmalarını sağlayarak, işin daha ergonomik hale gelmesi için yeniliklerin ortaya çıkmasına imkân sağlamış olurlar. Mütevazı liderliğin, iş becerikliliği ve işe adanmışlığa etkisini incelemek için Kafkas Üniversitesi'nde araştırma yapılmıştır. Üniversitede görev yapan akademik ve idari personelin mütevazı liderlik, iş becerikliliği ve işe adanmışlık düzeylerini tespit etmek ve mütevazı liderlik algısının iş becerikliliği ve işe adanmışlıklarını etkileyip etkilemediğini araştırmak için hem 425 anket uygulanmıştır. Elde edilen verilen SPSS, AMOS ve Process Macro paket programlarıyla analizleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarında; mütevazı liderliğin, iş becerikliliği ve işe adanmışlık ile orta düzeyde pozitif ilişkiye sahip olduğu görülmüştür. İş becerikliliği arttıkça işe adanmışlığın da doğru orantılı olarak arttığı görülmektedir. Mütevazı liderlik ile işe adanmışlık arasındaki ilişkiyi açıklamada iş becerikliliğin muhtemel aracı değişken rolünü incelemek adına aracı değişken analizi yapılmıştır. Mütevazı liderliğin iş becerikliliğini anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Diğer yandan, hem mütevazı liderlik hem de iş becerikliliği işe adanmışlığın pozitif yordayıcıları olarak ortaya çıkmıştır. Mütevazı liderliğin işe adanmışlık üzerindeki toplam etkisi anlamlı iken, doğrudan etkisi de anlamlılığını korumuştur. Bu iki değişken arasındaki dolaylı etki incelendiğinde ise, iş becerikliliğinin mütevazı liderlik ile işe adanmışlık arasındaki ilişkiyi açıkladığı yani aracı etki gösterdiği gözlemlenmiştir. Başka bir ifadeyle, mütevazı liderlik düzeyindeki artışın iş becerikliliği ile doğru orantılı olduğu, böylelikle de işe adanmışlık düzeyinin de arttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The most sensitive issue in organizations is management. In order for employees who make up organizations to be successful and productive, their motivation must be high. In order to keep employees' motivation high and increase their success at work, the management style must be employee-focused. When employees are leaders rather than managers, they show the most accepted modest leadership characteristic among leadership types today, and they ensure that employees are dedicated to their work, allowing innovations to emerge to make work more ergonomic. A study was conducted at Kafkas University to examine the effect of modest leadership on job crafting and dedication. In order to determine the modest leadership, job crafting and job dedication levels of academic and administrative staff working at the university and to investigate whether the perception of modest leadership affects their job crafting and job dedication, 425 surveys were applied. The obtained data were analyzed with SPSS, AMOS and Process Macro package programs. In the analysis results, it was seen that modest leadership has a moderately positive relationship with job crafting and job dedication. It is seen that as job crafting increases, job dedication increases in direct proportion. In order to examine the possible mediating variable role of job crafting in explaining the relationship between humble leadership and work engagement, mediating variable analysis was conducted. It was found that humble leadership significantly predicted job crafting. On the other hand, both humble leadership and job crafting emerged as positive predictors of work engagement. While the total effect of humble leadership on work engagement was significant, its direct effect also maintained its significance. When the indirect effect between these two variables was examined, it was observed that job crafting explained the relationship between humble leadership and work engagement, that is, it had a mediating effect. In other words, it can be said that the increase in the level of humble leadership is directly proportional to job crafting, thus the level of work engagement also increases.