İlkokul öğrencilerinin beslenme çantalarının ultra işlenmiş gıdalar açısından değerlendirilmesi
Evaluation of primary school students' lunch boxes in terms of ultra-processed foods
- Tez No: 949648
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, ilkokul öğrencilerinin beslenme çantası içeriğinin NOVA sınıflandırmasına göre gruplandırılmasını ve ultra işlenmiş gıda (UİG) tercih etme nedenlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya, Bilecik ili Merkez ilçesindeki 4 farklı ilkokulda öğrenim gören 6-8 yaş arasındaki 309 öğrenci ve velileri katılmıştır. Öğrencilerin beslenme çantalarındaki gıdalar, 5 gün boyunca gözlemlenmiş ve bu gıdalar, NOVA gıda sınıflandırmasına göre 4 ana gruba ayrılmış ve öğrencilerin UİG tüketim sıklıkları belirlenmiştir. Ayrıca, velilere uygulanan anketle demografik bilgileri toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, veliye ait bazı faktörlerinin (eğitim düzeyi, meslek, gelir düzeyi ve BKİ) öğrencilerin UİG tüketim sıklıkları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the grouping of primary school students' lunchbox contents according to the NOVA classification and their reasons for preferring ultra-processed food (UPF). A total of 309 students aged 6-8 years and their parents from 4 different primary schools in the central district of Bilecik province participated in the study. The foods in the lunchboxes of the students were observed for 5 days and these foods were categorised into 4 main groups according to the NOVA food classification and the frequency of consumption of UPFs was determined. In addition, demographic information was collected by a questionnaire applied to the parents. According to the findings of the study, some factors of the parents (education level, occupation, income level and BMI) did not have a statistically significant effect on the frequency of UPF consumption of the students (p>0.05).