Laktasyon dönemindeki kadınların diyet fitokimyasal indeks ve total antioksidan kapasitesinin belirlenmesi
Determination of diet phytochemical index and total antioxidant capacity in lactating women
- Tez No: 949657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA TEL ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışma, laktasyon dönemindeki kadınların diyet fitokimyasal indeks (Fİ) ve total antioksidan kapasitesinin (TAK) belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve yöntem: Kronik rahatsızlığı olmayan, 18-45 yaş aralığında ve laktasyon döneminde olan 80 kadın bu çalışmaya dahil edilmiştir. Bireylerin demografik özellikleri ve beslenme alışkanlıkları kaydedilmiştir. Antropometrik ölçümleri ve vücut kompozisyon analizleri yapılmıştır. Fiziksel aktivite düzeyi, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığı sorgulanarak kaydedilmiştir. Diyet Fİ, 24 saatlik besin tüketim kaydı üzerinden hesaplanmıştır ve besin tüketim sıklık formu kullanılarak diyet TAK belirlenmiştir. Bulgular: Bireylerin ortalama yaşı 29,6 ± 5,15 yıl ve ilk gebelik yaşı 23,0 ± 4,14 yıl bulunmuştur. Ortalama vücut ağırlığı 68,6 ± 13,35 kg ve beden kütle indeksi (BKİ) 26,5 ± 5,17 kg/m^2'dir. Ortalama kas kütlesi 42,6 ± 4,26 kg ve yağ oranı %33,3 ± 7,31'dir. Ortalama bel çevresi 90,4 ± 12,29 cm, bel/kalça oranı 0,88 ± 0,06'dır. Ortalama diyet Fİ skoru 31,2 ± 15,57 ve diyet TAK 16,5 ± 8,41 mmol/gün belirlenmiştir. Diyet Fİ ve diyet TAK ile antropometrik ölçümler arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Bireylerin ortalama enerji alımı 1660,3 ± 504,04 kkal/gün, protein alımı 58,6 ± 21,10 g, yağ alımı 74,3 ± 24,50 g ve karbonhidrat alımı 181,9 ± 84,48 g bulunmuştur. Diyet Fİ skoru ile enerji (r=-0,241; p=0,032), protein (r=-0,251; p=0,025), karbonhidrat (r=-0,280; p=0,012), doymuş yağ asidi (r=-0,292; p=0,009), retinol (r=-0,292; p=0,008) ve E vitamini (r=-0,239; p=0,033) alım miktarları arasında negatif yönde; yağ (r=0,296; p=0,008) alım yüzdesi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diyet TAK ile doymuş yağ asidi (r=0,227; p=0,043), A vitamini (r=0,254; p=0,023) ve magnezyum (r=0,238; p=0,033) arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu dönemdeki kadınların çocuklarının şu anki antropometrik ölçümleri ile diyet Fİ ve TAK arasında herhangi bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Sonuç: Bu çalışmada diyet Fİ ve TAK'ın hem annelerin hem de bebeklerin antropometrik ölçümlerine etkisi bulunmamıştır. Ancak laktasyon dönemindeki kadınların fitokimyasal ve antioksidan bileşikler bakımından zengin beslenmesi anne bebek sağlığı açısından olumlu etkiler sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the dietary phytochemical index (PI) and total antioxidant capacity (TAC) of lactating women. Material and method: 80 lactating women who applied to Kayseri, with no chronic diseases, aged between 18-45 years were included. Demographic characteristics and dietary habits were recorded. Anthropometric measurements and body composition analyses were performed. Physical activity level, 24-hour retrospective food consumption record and food consumption frequency were recorded by questioning. The PI was calculated according to the 24-hour food consumption record and the TAC was determined using the food consumption frequency form. Results: The average age of the individuals was 29,6 ± 5,15 years and the age at first pregnancy was 23,0 ± 4,14 years. The average weight was found to be 68,6 ± 13,35 kg, the body mass index (BMI) was 26,5 ± 5,17 kg/m^2, the muscle mass was 42,6 ± 4,26 kg, fat ratio was %33,3 ± 7,31.The average waist circumference was 90,4 ± 12,29 cm, the waist/hip ratio was 0,88 ± 0,06. The average PI was 31,2 ± 15,57 and the TAC was 16,5 ± 8,41mmol/day. Significant relationship wasn't found between PI and TAC and anthropometric measurements (p>0,05). The average energy intake was found to be 1660,3 ± 504,04 kcal/day, protein intake was 58,6 ± 21,10 g, fat intake was 74,3 ± 24,50 g and carbohydrate intake was 181,9 ± 84,48 g. There was a negative significant correlation between the PI and the intake of energy (r=-0,241; p=0,032), protein (r=-0,251; p=0,025), carbohydrate (r=-0,280; p=0,012), saturated fatty acid (r=-0,292; p=0,009), retinol (r=-0,292; p=0,008) and vitamin E (r=-0,239; p=0,033); and a positive significant correlation between the intake of fat (r=0,296; p=0,008). A positive significant relationship was found between TAC and saturated fatty acid (r=0,227; p=0,043), vitamin A (r=0,254; p=0,023) and magnesium (r=0,238; p=0,033). There wasn't relationship between PI and TAC with the current anthropometric measurements of the children of women. Conclusion: In this study, dietary PI and TAC were not found to have an effect on anthropometric measurements of both mothers and infants. However, it's thought that a diet rich in phytochemicals and antioxidant compounds may have positive effects on maternal and infant health in lactating women.