Erişkinlerde 20-30 mm ebatlı böbrek taşlarının tedavisinde thulium fiber lazer kullanılarak gerçekleştirilen retrograd intrarenal cerrahinin perkütan nefrolitotomi ile karşılaştırılması: Randomize prospektif çalışma
Comparison of retrograde intrarenal surgery using thulium fiber laser with percutaneous nephrolithotomy in the treatment of 20-30 mm size kidney stones in adults: A randomized prospective study
  1. Tez No: 949656
  2. Yazar: MÜCAHİT MACİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN OĞUZ DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Erişkinlerde 20-30 mm Ebatlı Böbrek Taşlarının Tedavisinde Thulium Fiber Lazer Kullanılarak Gerçekleştirilen Retrograd İntrarenal Cerrahinin Perkütan Nefrolitotomi ile Karşılaştırılması: Randomize Prospektif Çalışma Amaç: Bu çalışmada thulium fiber lazer litotripsi (TFLLT) kullanılarak gerçekleştirilen RIRC'ın 20-30 mm boyutundaki böbrek taşlarının tedavisinde daha invaziv bir işlem olan ve hala altın standart olan PNL'ye bir alternatif olup olamayacağını araştırarak litaretüre katkı sağlamayı amaçladık. Materyal-Metod: Nisan 2022-Haziran 2024 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde 20-30 mm arası böbrek pelvis, alt pol veya orta pol yerleşimli tek böbrek taşı (Guy taş skoru 1) olup RIRC ile TFLLT veya PCNL yapılan 86 hastanın preoperatif demografik verileri, taş özellikleri, çekilen KUB, USG ve NCCT bulguları prospektif olarak incelendi. Cerrahi prosedür seçimi işlem öncesi ameliyathane hemşiresi tarafından yapılan kapalı zarf usulü kura ile belirlendi. Hastalar RIRC ile TFLLT ve PNL uygulananlar olarak iki gruba ayrıldı. Ameliyat süresi, floroskopi süresi, kullanılan cerrahi enstrüman boyutları, postoperatif hemoglobin düşüşü, hastanede kalış süresi ve kan transfüzyonu ihtiyacı gibi perioperatif ve postoperatif veriler kaydedildi. İşleme bağlı komplikasyonlar modifiye Clavien-Dindo sınıflandırma sistemine göre sınıflandırıldı. Rezidüel taş varlığı ve ek tedavi ihtiyacı değerlendirildi. Veriler istatistiksel olarak karşılaştırılarak analiz edildi. Bulgular : Çalışmaya 86 hasta dahil edildi. Hastaların 44'üne (51.1%) RIRC ile TFLLT ve 42'sine (48.8%) PNL yapıldı. Ortalama boyutu RIRC grubunda 24.73 ± 1.80 mm ve PNL grubunda 24.88 ± 1.70 mm olarak tespit edildi. Her iki gruptaki hastaların demografik, klinik ve taş karakteristikleri karşılaştırıldığında hiçbir parametrede istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). RIRC yapılan grupta 39 (88.6%) hastada ve PNL yapılan grupta 39 (92.8%) hastada SFR sağlandı ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Comparison of Retrograde Intrarenal Surgery Using Thulium Fiber Laser with Percutaneous Nephrolithotomy in the Treatment of 20-30 mm Kidney Stones in Adults: A Randomized Prospective Study Purpose: In this study, we aimed to contribute to the literature by investigating whether RIRS using thulium fiber laser lithotripsy (TFLLT) could be an alternative to PNL, which is a more invasive procedure and still the gold standard in the treatment of kidney stones sized 20-30 mm. Material-Method: Preoperative demographic data, stone characteristics, KUB, USG and NCCT findings of 86 patients who underwent RIRC with TFLLT or PCNL and had a single kidney stone measuring 20-30 mm in the renal pelvis, lower pole or midpole (Guy stone score 1) between April 2022 and June 2024 in the Urology Clinic of Atatürk University Research Hospital were prospectively examined. The surgical procedure selection was determined by a closed-envelope draw made by the operating room nurse before the procedure. The patients were divided into two groups as those who underwent RIRC with TFLLT and PCNL. Perioperative and postoperative data such as operation time, fluoroscopy time, surgical instrument sizes used, postoperative hemoglobin decrease, hospital stay and need for blood transfusion were recorded. Procedure-related complications were classified according to the modified Clavien-Dindo classification system. Presence of residual stone and need for additional treatment were evaluated. Data were compared and analyzed statistically. Results: 86 patients were included in the study. RIRC and TFLLT were performed in 44 (51.1%) patients and PNL in 42 (48.8%) patients. The mean stone size was 24.73 ± 1.80 mm in the RIRC group and 24.88 ± 1.70 mm in the PNL group. When demographic, clinical and stone characteristics of the patients in both groups were compared, no statistically significant difference was found in any parameter (p>0.05). SFR was achieved in 39 (88.6%) patients in the RIRC group and in 39 (92.8%) patients in the PNL group and no statistically significant difference was observed.