Genç yetişkinlerde sevgi bağımlılığı ile depresyon anksiyete stres ve boyun eğici davranışlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship among love addiction and depression, anxiety, stress and submissive behaviors in young adults
- Tez No: 949659
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA TRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı genç yetişkin bireylerde sevgi bağımlılığı ile depresyon, anksiyete, stres ve boyun eğici davranışlar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada nicel araştırma türlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu 308 kadın (%69.5) ve 135 erkek (%30.5) olmak üzere 443 genç yetişkin bireyden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama araçları olarak Sevgi Bağımlılığı Ölçeği, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği Kısa Formu (DASS 21), Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson Momentler Çarpımı korelasyon katsayısı ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bu araştırmanın bulgularına göre erkek genç yetişkin bireylerin sevgi bağımlılığı puanları kadın genç yetişkin bireylerin puanlarından anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Genç yetişkin bireylerin sevgi bağımlılığı puanlarının eğitim düzeyi değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur. Genç yetişkin bireylerin sevgi bağımlılığı puanları romantik ilişki durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur. Genç yetişkin bireylerin sevgi bağımlılığı puanlarının romantik ilişki süresine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur. Yapılan korelasyon analizi sonucuna göre genç yetişkin bireylerin sevgi bağımlılığı puanları ile depresyon ve anksiyete puanları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı; stres ve boyun eğici davranışlar arasında ise pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Genç yetişkin bireylerin depresyon puanları ile anksiyete, stres ve boyun eğici davranışlar puanları arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Genç yetişkin bireylerin anksiyete puanları ile stres ve boyun eğici davranışlar puanları arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Genç yetişkin bireylerin stres puanları ile boyun eğici davranışlar puanları arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucuna göre stres puanlarının sevgi bağımlılığı puanlarını anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Depresyon, anksiyete ve boyun eğici davranışlar puanlarının ise sevgi bağımlılığı puanlarını anlamlı düzeyde yordamadığı bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili alanyazın temel alınarak tartışılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara yönelik çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between love addiction and depression, anxiety, stress and submissive behaviors in young adults. In this study, the relational survey model, one of the quantitative research types, was used. The study group consisted of 443 young adults, 308 females (69.5%) and 135 males (30.5%). Love Addiction Scale, Depression Anxiety Stress Scale Short Form (DASS 21), Submissive Behaviors Scale and Personal Information Form were used as data collection tools in the study. Descriptive statistics, independent sample t-test, one-way analysis of variance, Pearson Product Moment correlation coefficient and multiple linear regression analysis were used to analyze the data obtained. According to the findings of this study, the love addiction scores of male young adults were significantly higher than the scores of female young adults. It was found that the love addiction scores of young adult individuals did not differ significantly according to the level of education variable. It was found that love addiction scores of young adult individuals did not differ significantly according to romantic relationship status. It was found that the love addiction scores of young adults did not differ significantly according to the duration of romantic relationship. According to the results of the correlation analysis, there was no significant relationship between the love addiction scores of young adults and their depression and anxiety scores; a positive and significant relationship was found between stress and submissive behaviors. A positive and significant relationship was found between depression scores and anxiety, stress and submissive behaviors scores of young adults. A positive and significant relationship was found between anxiety scores and stress and submissive behaviors scores of young adults. A positive and significant relationship was found between the stress scores of young adults and their submissive behavior scores. According to the results of multiple linear regression analysis, it was found that stress scores significantly predicted love addiction scores. Depression, anxiety and submissive behaviors scores did not significantly predict love dependence scores. The findings of the study were discussed based on the relevant literature. Various suggestions are given for the findings obtained as a result of the research.