Okul öncesi dönemde çocuğu olan annelerin paylaşan ebeveynlik (sharenting) davranışı ve benlik saygısı arasındaki ilişki
The relationship between sharing behavior (sharenting) and self-esteem of mothers with preschool children
- Tez No: 949661
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma okul öncesi kurumlarında çocuğu olan annelerin paylaşan ebeveynlik (sharenting) davranışı ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrulusunda, bu iki değişken arasındaki ilişki ortaya konulmuş olup, annelerin paylaşım davranışı ve benlik saygısı düzeyleri bazı demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya konulmuştur. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan bu araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Aksaray il merkezindeki resmi ana sınıfı ve anaokullarına devam eden 60 ay üstü okul öncesi dönemdeki çocukların annelerinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın örneklemini ise Aksaray il merkezindeki resmi ana sınıfı ve anaokullarına devam eden 60 ay üstü okul öncesi dönem çocukların anneleri arasından rastlantısal bir şekilde seçilen 268 anne oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan annelerden Annelerin Paylaşan Ebeveynlik (sharenting) Ölçeği, İki Boyutlu Benlik Saygısı: Kendini Sevme/Özyeterlilik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler SPSS 21 paket programı aracılığıyla analiz edilerek çözümlenmiş olup, paylaşımcı ebeveyn davranışları ve benlik saygısı düzeylerini ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla, betimsel istatistik, anova testi, korelasyon analizi, t-testi gibi istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma neticesinde, annelerin paylaşımcı ebeveyn davranışları ve benlik saygısı düzeyleri arasında olumlu yönde, düşük düzeyde bir ilişkinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the relationship between sharenting behavior and self-esteem of mothers with children in preschool institutions. For this purpose, the relationship between these two variables was revealed and it was revealed whether the sharing behavior and self-esteem levels of mothers differed in terms of some demographic variables. The universe of this study, designed in the relational screening model, consists of mothers of preschool children over 60 months of age who attend official kindergartens and preschools in the Aksaray city center in the 2023-2024 academic year. The sample of this study consists of 268 mothers who were selected through convenient sampling among the mothers of preschool children over 60 months old who attend official kindergartens and preschools in the city center of Aksaray. Data were collected from the mothers participating in the study using the Mothers' Sharing Parenting Scale, Two-Dimensional Self-Esteem: Self-Love/Self-Sufficiency Scale and Personal Information Form. The data collected within the scope of the study were analyzed and resolved using the SPSS 21 package program, and statistical analyses such as descriptive statistics, anova test, correlation analysis, and t-test were performed in order to determine the levels of sharing parenting behaviors and self-esteem and the relationship between these variables. As a result of the study, it was determined that there was a positive, low-level relationship between the mothers' sharenting behaviors and self-esteem levels.