Johann Sebastian Bach'ın klavyeli çalgılar için yazılmış başlıca eserlerinin piyano icrasına aktarımında karşılaşılan zorluklar
Difficulties encountered in transferring Johann Sebastian Bach's major works written for keyboard instruments to piano performance
  1. Tez No: 949666
  2. Yazar: BURCU KARAÇAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZELMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, Johann Sebastian Bach'ın klavyeli çalgılar için bestelediği eserlerin piyano çalgısında icrasına yönelik teknik ve yorum farklıklarını öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Bach'ın eserlerinin piyanoya uyarlanmasındaki farklılıkları ve karşılaşılan zorlukları tespit etmek için yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi ile ilgili yazılı kaynaklardan veri toplanmış, görüşme yöntemiyle piyano derslerini yürüten öğretim elemanlarına açık uçlu sorular yöneltilerek veriler elde edilmiştir. Bu veriler tematik analiz yöntemiyle incelenmiş, bulgular şekil ve tablolarla sunulmuştur. Çalışmanın sonucunda, Johann Sebastian Bach'ın klavyeli çalgılar için yazdığı eserlerin piyanoya uyarlanmasında, artikülasyon, gürlük ve süsleme tekniklerinin barok dönemin stiline sadık kalınarak uygulanması gerektiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, uzun seslerin belirginleştirilmesi ve legatonun korunabilmesi amacıyla bazı eserlerde pedal kullanımının gerekli olduğu vurgulanmıştır. Öğretim elemanlarının görüşlerine göre, Bach'ın eserlerinin piyanoda doğru bir şekilde yorumlanabilmesi için, dönem stiline uygun doğru tekniklerle icra edilmesi büyük önem taşımaktadır. Piyanoda bu eserlerin icrasında en çok karşılaşılan zorlukların, özellikle kontrpuan yapısını doğru bir şekilde duyurma ve tınıyı etkili bir biçimde iletme noktalarında yaşandığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, Bach'ın eserlerinin ilk ve son edisyonları arasında çeşitli farklar bulunduğu ve bu farkların doğru bir yorum için dikkate alınması gerektiği belirlenmiştir. Öğretim elemanları, genellikle Bach'ın envansiyon eserlerini öğrencilere vermenin daha uygun olduğunu ifade etmişlerdir. Bulgular, öğrencilerin kontrpuan tekniklerini öğrenmeleri ve bu teknikler için özel alıştırmalar geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Bach'ın eserlerinin barok dönemin stiline uygun bir şekilde ve doğru teknikle icra edilmesi gerektiği konusunda öğretim elemanları arasında ortak bir görüş birliği oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the differences in technique and interpretation of the works composed by Johann Sebastian Bach for keyboard instruments on the piano instrument according to the opinions of the teaching staff. The research was conducted to determine the differences and difficulties encountered in the adaptation of Bach's works to the piano. Data was collected from written sources using document analysis, one of the qualitative research methods, and open-ended questions were asked to the teaching staff who taught the piano lessons using the interview method. These data were examined using thematic analysis method, and the findings were presented with figures and tables. As a result of the study, it was revealed that in the adaptation of Johann Sebastian Bach's works for keyboard instruments to the piano, the techniques of articulation, volume and ornamentation should be applied in a way that is loyal to the style of the Baroque period. In addition, it was emphasized that the use of pedals was necessary in some works in order to emphasize long sounds and preserve legato. According to the opinions of the teaching staff, in order to interpret Bach's works correctly on the piano, it is of great importance to perform them with the correct techniques appropriate to the style of the period. It was observed that the most encountered difficulties in performing these works on the piano were especially in correctly announcing the counterpoint structure and effectively conveying the tone. In addition, it was determined that there were various differences between the first and last editions of Bach's works and that these differences should be taken into consideration for a correct interpretation. The teaching staff generally stated that it was more appropriate to give Bach's invention works to students. The findings revealed that students should learn counterpoint techniques and special exercises should be developed for these techniques. It was determined that there was a common consensus among the teaching staff that Bach's works should be performed in accordance with the style of the Baroque period and with the correct technique.