Sema Kaygusuz'un eserlerinde postmodern unsurlar
Postmodern elements in Sema Kaygusuz's works
  1. Tez No: 949668
  2. Yazar: BÜŞRA GÜNTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Postmodernizme göre 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında gerçekleşen ekonomik, sosyal ve bilimsel gelişmeler neticesinde yeni bir dünya düzeni meydana gelmiştir. Bu dünya düzenine belirsiz, karmaşık, çoğulcu ve melez bir yapı hâkimdir. Postmodernizm, hayatın her alanını olduğu gibi edebiyatı da etkisi altına almıştır. Bu bağlamda çalışmamızda Sema Kaygusuz'un eserlerinde görülen postmodern unsurlar incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Sema Kaygusuz'un hayatından, eserlerinden ve edebi kişiliğinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde postmodernizmin tanımı, tarihi ve etki alanları açıklanmaya çalışılmıştır. Tezin üçüncü bölümde ise Sema Kaygusuz'un eserleri temel kurgu özellikleri, postmodern kurgu özellikleri, biçim ve dil teknikleri açısından incelenmiştir. Eserler incelenirken her bir özelliğin postmodernizm ile olan bağlantısına dikkat edilmiştir. Öncelikle Sema Kaygusuz'un söyleşileri, röportajları ve eserleri detaylıca okunmuştur. Daha sonra postmodernizm üzerine literatür taraması yapılmış ve belirlenen kaynaklar elde edilerek incelenmiştir. Bu süreçte en çok Jean-François Lyotard, Gilbert Adair, Gencay Şaylan, İsmet Emre ve Yıldız Ecevit gibi ünlü düşünürlerden yararlanılmıştır. Son olarak postmodernizmin edebiyata etkileri göz önünde bulundurularak edebi metinlerin kurgu özellikleri, araştırılmıştır. Bu noktadan sonra çalışmanın yazma aşamasına geçilmiştir. Tezde Sema Kaygusuz'un romanları, öyküleri, tiyatro oyunu ve anlatısı incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Kaygusuz'un eserlerinde görülen postmodern anlatım tekniklerinin, biçimsel çeşitliliğin ve yapısal çözülmesinin hangi düzlemlerde ortaya çıktığını ortaya koymaktır. Bu bağlamda, özellikle anlatı içindeki zaman-mekân kırılmaları, üstkurmaca öğeleri, anlatıcı çeşitliliği, metinlerarasılık ilişkileri, tarihle ve gerçeklikle olan bağlantıları ve kimlik/bellek temaları odak noktası yapılmıştır. Bu çalışmada, Sema Kaygusuz'un, postmodern anlatı estetiğini sadece teknik bir tercih olarak değil, aynı zamanda kimlik, tarih ve hafıza ekseninde kurduğu derinlikli bir söylem alanı olarak kullandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to postmodernism, a new world order emerged as a result of economic, social, and scientific developments in the late 19th and early 20th centuries. This world order is dominated by an uncertain, complex, pluralistic, and hybrid structure. Postmodernism has affected literature as well as every aspect of life. In this context, the postmodern elements seen in Sema Kaygusuz's works were examined in our study. In the first section of the study, the life, works, and literary personality of Sema Kaygusuz were mentioned. In the second section, the definition, history, and areas of influence of postmodernism were tried to be explained by making use of various thinkers. In the third section of the thesis, Sema Kaygusuz's works were examined in terms of basic fiction features, postmodern fiction features, form and language techniques. While examining the works, attention was paid to the connection of each feature with postmodernism. Primarily, Sema Kaygusuz's interviews, interviews, and works were read in detail. Then, a literature review was conducted on postmodernism, and the relevant sources were obtained and examined. In this process, famous thinkers such as Jean-François Lyotard, Gilbert Adair, Gencay Şaylan, İsmet Emre, and Yıldız Ecevit were mostly used. Finally, considering the effects of postmodernism on literature, the fictional features of literary texts were investigated. After this point, the writing phase of the study was started. Sema Kaygusuz's novels, stories, theater plays, and narratives were examined in the thesis. The main purpose of the study is to reveal the levels at which the postmodern narrative techniques, formal diversity, and structural dissolution seen in Kaygusuz's works emerge. In this context, the focus is especially on time-space ruptures in the narrative, metafictional elements, narrator diversity, intertextuality relations, connections with history and reality, and identity/memory themes. In this study, it was concluded that Sema Kaygusuz used postmodern narrative aesthetics not only as a technical choice but also as a profound field of discourse that she established on the axis of identity, history, and memory.