Öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu düzeylerini yordayan faktörler olarak okul yöneticilerinin teknoloji liderliği ve yenilik yönetimi düzeylerinin incelenmesi
Examining school administrators' technology leadership and innovation management levels as factors predicting teachers' technology integration levels
- Tez No: 949670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu düzeylerini yordayan faktörler olarak okul yöneticilerinin teknoloji liderliği ve yenilik yönetimi düzeylerini, bazı demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, branş, kıdem yılı) doğrultusunda incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülen çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Hakkari/Merkez ilçesindeki resmi okullarda görev yapan 294 öğretmenle gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”,“Teknoloji Liderliği Ölçeği”,“Okullarda Yenilik Yönetimi Ölçeği”ve“Teknoloji Entegrasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler betimsel ve çıkarımsal istatistiklerle analiz edilmiş; t-testi, ANOVA, Kruskal-Wallis ve çoklu doğrusal regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin teknoloji liderliği ve yenilik yönetimi düzeyleri“orta düzeydedir.”Öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu düzeyleri ise genelde olumlu bulunmuştur. Yöneticilerin teknoloji liderliği ve yenilik yönetimine ilişkin algılar demografik değişkenlere göre anlamlı fark göstermemektedir. Ancak kadın öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu düzeyleri erkeklerden anlamlı biçimde yüksek bulunmuştur. Yaş, branş ve kıdem yılı açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ayrıca, yöneticilerin teknoloji liderliği, öğretmenlerin teknoloji entegrasyonunu anlamlı düzeyde yordarken; yenilik yönetimi anlamlı bir yordayıcı olarak bulunmamıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the predictive roles of school administrators' technology leadership and innovation management on teachers' technology integration, considering demographic variables such as gender, age, field of teaching, and years of experience. Using a relational survey model, data were collected from 294 teachers in public schools in Hakkari's central district during the 2023–2024 academic year. Instruments included standardized scales on technology leadership, innovation management, and technology integration. Data were analyzed using descriptive statistics, t-tests, ANOVA, Kruskal-Wallis, and multiple regression analyses. Results showed that administrators' leadership and innovation practices were perceived at a moderate level, while teachers reported generally positive technology integration. Gender was a significant factor, with female teachers showing higher integration levels. Technology leadership significantly predicted teachers' integration levels, whereas innovation management did not. The study concludes with implications for educational leadership and policy.