Sağlık profesyonellerinde şiddet yönetimi, işten ayrılma ve iş doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between violence management, turnover intention and job satisfaction in health professionals
  1. Tez No: 949671
  2. Yazar: ÜNAL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tanımlayıcı türdeki bu araştırmanın amacı, bir kamu hastanesinde; sağlık profesyonellerinde şiddet yönetimi, işten ayrılma ve iş doyumu ilişkisini incelemektir. Verilerin toplanmasında, Tanıtıcı Bilgi Formu, Sağlık Profesyonellerinin Şiddete Karşı Güvenlik ve Güven Ölçeği, İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği ve İş Doyumu Ölçeğinin yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini bir kamu hastanesinde aktif olarak görev yapan 445 sağlık profesyonelinin tamamı oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiş olup neticede 416 sağlık profesyonelinin katılımıyla çalışma yürütülmüştür. Katılımcıların ölçeklerden aldıkların puan ortalamaları sırasıyla; güvenlik alt boyutu 4,65 (ss=2,49), güven alt boyutu 5,99 (ss=2,04), işten ayrılma niyeti 2,44 (ss=0,81) ve iş doyumu 3,38 (ss=0,93) olarak bulunmuştur. Sağlık profesyonellerinin, güvenlik ve güven algı düzeyleri ile işten ayrılma niyetinin orta düzeyde olduğu ve orta düzeyin üstünde iş doyumuna sahip oldukları saptanmıştır. Şiddete yönelik güvenlik-güven, işten ayrılma niyeti ve iş doyumu arasındaki ilişki için korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi, ölçeklerin yapı geçerliği için doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmıştır. Analiz sonucunda; değişkenlerin normal dağılım gösterdiği, işten ayrılma niyeti ile güvenlik (r=-0,14, p0,05), güvenlik değişkeninin işten ayrılma niyetini negatif yönde yordadığı bulunmuştur. Sonuç olarak, sağlık profesyonellerinin şiddeti yönetme konusunda meslek içi eğitimlerini periyodik hale getirmek ve iş doyumlarını yüksek seviyede tutmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aims to examine the relationship between violence management, turnover intention, and job satisfaction among healthcare professionals in a public hospital. Data were collected using a survey form that included a Demographic Information Form, the Healthcare Professionals' Safety and Trust Against Violence Scale, the Turnover Intention Scale, and the Job Satisfaction Scale. The study's population consisted of all 445 healthcare professionals actively working in a public hospital. No sampling was conducted, and the aim was to reach the entire population. Consequently, the study was conducted with 416 healthcare professionals. The mean scores that participants obtained from the scales were as follows: security sub-dimension 4.65 (sd=2.49), trust sub-dimension 5.99 (sd=2.04), intention to leave 2.44 (sd=0.81), and job satisfaction 3.38 (sd=0.93). Correlation analysis and multiple linear regression analysis were performed to examine the relationship between safety-trust regarding violence, job satisfaction, and turnover intention. Confirmatory factor analysis (CFA) was performed for the construct validity of the scales. The analysis results showed that the variables were normally distributed, and there was a significant negative correlation between turnover intention and safety (r=-0.14, p0.05), the safety variable negatively predicted turnover intention. It has been determined that healthcare professionals exhibit moderate levels of perceived safety and trust, alongside above-average job satisfaction. In conclusion, it is imperative to periodically train healthcare professionals in violence management and to maintain high levels of job satisfaction among them.