Doğal afetler üzerine yapılmış akademik çalışmaların sosyal bilgiler öğretim programı ve ders kitaplarına yansıması.
Reflection of academic studies on natural disasters on social sciences curriculum and textsbooks
  1. Tez No: 949672
  2. Yazar: EMEL SARIKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı doğal afetler üzerine yapılmış akademik çalışmaların 2018 ve 2024 sosyal bilgiler öğretim programına ve ders kitaplarına nasıl yansıdığını tespit ederek varsa eksiklikler konusunda somut çözüm önerileri sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda güncel olması kaygısıyla 2013-2023 son 10 yılı kapsayan doğal afetler üzerine yapılmış akademik çalışmalar ve okullarda okutulmakta olan 4,5,6 ve 7.sınıf sosyal bilgiler ders kitapları ve uygulanan öğretim programı incelenmiştir. Araştırmada, doküman incelemesi yöntemiyle 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar döneminde iki farklı yayınevine ait her sınıf seviyesindeki ders kitapları incelenmiştir. Elde edilen bulgular doküman analizi ile çözümlenmiştir. Sonuçlara göre, doğal afetler konusuyla ilgili öğretim programının ve ders kitaplarının yeterli olduğu belirlenmiştir. Ancak, doğal afetlere her sınıf seviyesinde yer verilmiş olsa da 6. ve 7. sınıf ders kitaplarında daha sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Doğal afetler üzerine yapılmış akademik çalışmaların 2018 ve 2024 Sosyal Bilgiler dersi öğretim programı ve ders kitaplarına yansıyan örneklerden hareketle doğal afetler üzerine yapılmış akademik çalışmaların önerilerinin genel olarak dikkate alındığı varsayılmıştır. Tüm bunların neticesinde program ve ders kitapları yeterli içeriğe sahip olsalar da güncellemelerin yapılarak bazı eksikliklerin giderilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how academic studies on natural disasters are reflected in the 2018 and 2024 social studies curriculum and textbooks and to offer concrete solutions to the deficiencies, if any. In line with this purpose, the academic studies on natural disasters covering the last 10 years from 2013 to 2023 and the 4th, 5th, 6th and 7th grade social studies textbooks and the implemented curriculum were examined. In this study, the textbooks for each grade level from two different publishing houses were examined during the spring semester of the 2022-2023 academic year using the document analysis method. The findings obtained were analyzed through document analysis. According to the results, it was determined that the curriculum and textbooks related to natural disasters are sufficient. However, while natural disasters are included at every grade level, it was found to be more limited in the 6th and 7th-grade textbooks. Based on the examples of academic studies on natural disasters reflected in the 2018 and 2024 Social Studies curriculum and textbooks, it is assumed that the suggestions of academic studies on natural disasters are generally taken into consideration. As a result of all these, although the curriculum and textbooks have sufficient content, it is important to eliminate some deficiencies by making updates.