Koşucularda ayak postürü ve tibial rotasyon izokinetik kuvvetinin yorgunluk öncesi ve sonrası sıçrama ve denge parametreleri üzerine etkisi
The effect of foot posture and tibial rotation isokinetic strength on jump and balance parameters before and after fatigue in runners
- Tez No: 949682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ YAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamızın amacı ayak postürünün koşuya bağlı yorgunluk protokolü sonrası, tibial rotasyon kuvveti, denge ve sıçrama parametreleri üzerine olan etkisini araştırmak; koşuya bağlı yorgunluğun ayak postürü, tibial rotasyon izokinetik kuvveti, denge ve sıçrama parametreleri ile olan ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 18-45 yaş arası 27 koşucu alınmıştır. İlk değerlendirme sonrası katılımcılar, dominant bacaklarına göre düz taban (n:15) ve normal ayak (n:12) postürüne sahip iki gruba ayrılmıştır. Bireylerin ayak postürü Ayak Postür İndeksi ile değerlendirilmiş olup, tibial rotasyon kuvvet ölçümleri 60°/s ve 180°/s hızda izokinetik dinamometre (Cybex Humac NORM) ile yapılmıştır. Vertikal Sıçrama Testi ve denge testi (Biodex Balance System SD) kullanılarak fonksiyonel performans ölçümleri alınmıştır. İkinci değerlendirme gününde, koşuya bağlı bir yorgunluk protokolü uygulanmış ve ardından aynı testler tekrar edilmiştir. Veriler SPSS 27 programı kullanılarak analiz edilmiş ve anlamlılık düzeyi p0,05). Sonuç olarak, performans parametreleri değişmese de ayak postüründeki bu değişim, koşuya bağlı yaralanmaları etkileyebilir. Bu nedenle, biyomekanik değişikliklerin dikkate alınması ve yaralanmaları önlemeye yönelik düzeltici egzersizlerin eklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study aims to investigate the effects of foot posture on tibial rotation strength, balance, and jump parameters following a running-induced fatigue protocol and to examine the relationship between running-induced fatigue, foot posture, tibial rotation isokinetic strength, balance, and jump parameters. A total of 27 runners aged 18-45 participated in the study. After the initial assessment, participants were divided into two groups based on their dominant leg: flatfoot (n=15) and normal foot posture (n=12). Foot posture was assessed using the Foot Posture Index (FPI), while tibial rotation strength was measured at 60°/s and 180°/s using an isokinetic dynamometer (Cybex Humac NORM). Functional performance was evaluated using the Vertical Jump Test and the Biodex Balance System SD. On the second assessment day, a running-induced fatigue protocol was applied, followed by the repetition of the same tests. Data were analyzed using SPSS 27, with a significance level set at p0.05). In conclusion, although performance parameters remained unchanged, the observed changes in foot posture may influence running-related injuries. Therefore, it is recommended that these biomechanical changes be considered, and corrective exercises be incorporated into injury prevention programs.