The evaluation of running biomechanics among runners
Koşucularda koşu biyomekaniği değerlendirmesi
- Tez No: 674310
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Modern yaşamda sağlıklı yaşam tarzının sürdürülmesi konusunda artan farkındalık ile koşu aktivitesi sadece profesyonel değil amatör sporcular tarafından da popüler hale gelmektedir. Kardiyovasküler dayanıklılığı arttıran koşu, bilinçsiz yapıldığı taktirde sporcuların akut ve kronik kas- iskelet sistemi yaralanmaları yaşamasına neden olabileceği göz önünde bulundurulduğunda her seviyeden koşucu için koşu biyomekaniğinin anlaşılması, yaralanmaların önlenmesine katkı sağlayabilir ve koşu performansının gelişimini destekleyebilir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı; amatör koşucularda koşu biyomekaniği ve sıçrama parametrelerini ölçmek ve bu parametrelerin birbirleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya koşu eğitimi almış, yıllık yarış hedeflerine göre koşu antrenmanı periyotlaması olan, 22 amatör koşucu (32.23±6.43 yıl ) dahil edilmiştir. Her bir koşucunun ayak- ayak bileği duruşu ayak postür indeksi ve footbalance taban analizi sistemiyle; ayak bileği fonksiyonel dorsifleksiyon açısı Weight Bearing Lunge Test ile ölçülmüştür. Performansa bağlı testler, optojump system aracılığıyla, maksimal dikey sıçrama yüksekliği testi, (Height) ve koşu biyomekanik parametreleri ise Treadmill koşu testi (temas süresi, temas fazı, uçuş süresi, flat fazı, itiş fazı, adım uzunluğu, adım genişliği ve yüksekliği) ile ölçülmüştür. Koşu ve sıçrama ölçümlerinden önce her koşucu standardize ısınma programı (12km/h e kadar 3 dakika koşu) ve mobilite egzersizi verilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda, ayağın pozisyonel duruş parametreleri ve biyomekanik koşu parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır(p>0,05). Bununla birlikle ayak dorsifleksiyon açısı yüksek olan koşucularda maksimal vertikal sıçrama daha yüksektir (p0,05).
Özet (Çeviri)
With the increasing awareness of maintaining a healthy lifestyle in modern life, running activity is becoming popular not only by professional but also amateur athletes. Considering that running, which increases cardiovascular endurance, can cause athletes to experience acute and chronic musculoskeletal injuries if done unconsciously, understanding running biomechanics for runners of all levels can contribute to the prevention of injuries and support the development of running performance. Therefore, the purpose of this study is; to measure running biomechanics and vertical jump parameters in amateur runners and to examine the relationship between these parameters. The study included 22 amateur runners (32.23 ± 6.43 years) who received running training and had a running training period according to their annual race goals. Foot posture index and footbalance sole analysis system of each runner's foot and ankle posture in stance position; Functional dorsiflexion angle of the ankle was measured with the Weight Bearing Lunge Test. Performance-related tests are performed by optojump system, Squat Jump Test, (Height) and running biomechanical parameters are Treadmill running test (contact time, contact phase, flight time, foot flat phase, propulsion phase, stride length, step length and height). measured. Before running and jumping measurements, each runner was given a standardized warm-up program (3 minutes of running up to 12 km / h) and mobility exercise. As a result of this study, there is no statistically significant relationship was found between positional stance parameters of the foot and biomechanical running parameters (p> 0.05). However, maximal vertical jump is higher in runners with a high foot dorsiflexion angle (p 0.05).