Meme tümörlü köpeklerde torasik ve abdominal bölgede izlenen metastazların ve diğer bulguların bilgisayarlı tomografi (BT) kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of metastases and other findings in the thoracic and abdominal regions of dogs with mammary tumors using computed tomography (CT)
- Tez No: 949688
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Meme tümörlü köpek vakalarında, metastatik taramalar ile ilgili yapılan çalışmalar oldukça azdır. Bu çalışmada meme tümörlü 12 vakaya ait BT taramaları ve bulgularından elde edilen verilerin değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırmanın materyalini Özel Edremit Hayvan Hastanesine ve Özel Trakya Hayvan Hastanesine memede kitle şikayeti ile getirilen 12 adet köpek oluşturdu. Olguların üçünün iyi huylu kitle, dokuzunun kötü huylu kitle olduğu tespit edildi. Kötü huylu kitlenin olduğu dokuz olgunun beşinde (%55,5) metastaz varlığının olmadığı buna karşın, dört olguda (%44,5) metastaz varlığının olduğu tespit edildi. Sonuç olarak memede kitle şikayeti ile gelen hastalarda BT hem medikal hem de cerrahi tedavi için bir yol haritasının belirlenmesinde önem ve gereklilik oluşturmaktadır. Bilgisayarlı Tomografinin toraks ve abdomen bölgesinde farklı bulgular tespit etmesi ve bulguların tedavi sürecine olan etkileri de dikkate alındığında, hasta refahı açısından daha kaliteli ve daha başarılı bir tedavi sürecine etkisi olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies focusing on metastatic screening in canine mammary tumor cases are relatively limited. The aim of this study was to evaluate the data obtained from computed tomography (CT) scans and findings of 12 dogs diagnosed with mammary tumors. The study material consisted of 12 dogs that were presented to Ozel Edremit Animal Hospital and Ozel Trakya Animal Hospital with complaints of mammary masses. It was determined that three of the cases had benign masses, while nine had malignant tumors. Among the nine malignant cases, no evidence of metastasis was found in five cases (55.5%), whereas metastasis was detected in four cases (44.5%). In conclusion, CT imaging in patients presenting with mammary masses plays a crucial role in guiding both medical and surgical treatment planning. Considering that CT can reveal various findings in the thoracic and abdominal regions and that these findings significantly impact treatment decisions, it was concluded that CT contributes to a more effective and higher-quality treatment process in terms of patient welfare.