Hipotiroidili gebelerde preeklampsi/gestasyonel hipertansiyon riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of preeclampsia/gestational hypertension risk in pregnant women with hypothyroidism
  1. Tez No: 949689
  2. Yazar: HANDE EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KIYAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDIKA SİBEL GÜLOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma hipotiroidi tanısı almış gebelerin preeklampsi ve gestasyonel hipertansiyon gelişme riskinin değerlendirmesini amaçlamaktadır. Bununla birlikte tiroid disfonksiyonunun ve gebeliğin hipertansif hastalıklarının gebelik sonuçları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 2022-2024 yılları arasında takipli olup hipotiroidi tanısı alan ve tiroid fonksiyonları normal olan gebelerin retrospektif olarak hasta dosyaları ve laboratuvar sonuçları incelenerek verilerine ulaşılarak gerçekleştirildi. Hipotiroidi tanısı almış ve almamış grupların preeklampsi ve gestasyonel hipertansiyon gelişimi, doğum haftası, doğum ağırlığı, Apgar skoru ve tiroid fonksiyon testleri gibi parametreler yönünden karşılaştırıldı. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p0,05). Preeklampsi tanısı olan olgularda doğum haftası (36,75 ± 0,97 hafta), doğum ağırlığı (2497,95 ± 431,17 g) ve Apgar skorları anlamlı olarak daha düşüktü. Sonuç: Hipotiroidi, gebelikte preeklampsi gelişimi açısından anlamlı bir risk faktörüdür. Gebelik öncesi ve erken gebelik döneminde tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi, gebeliğin hipertansif komplikasyonların önlenmesinde önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aims to evaluate the risk of developing preeclampsia and gestational hypertension in pregnant women diagnosed with hypothyroidism. Additionally, it investigates the effects of thyroid dysfunction and hypertensive disorders of pregnancy on obstetric and neonatal outcomes. Materials and Methods: This retrospective study was conducted by reviewing the medical records and laboratory results of pregnant women who were followed up between 2022 and 2024 at the Obstetrics and Gynecology Department of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital in Istanbul. The study included women diagnosed with hypothyroidism and those with normal thyroid function. These two groups were compared in terms of preeclampsia and gestational hypertension development, gestational age at delivery, birth weight, Apgar scores, and thyroid function test results. A p-value < 0.05 was considered statistically significant. Results: Preeclampsia was significantly more common in the hypothyroid group compared to the euthyroid group (65.9% vs. 34.1%; p=0.026). No significant association was found between hypothyroidism and the frequency of gestational hypertension (p>0.05). In cases diagnosed with preeclampsia, gestational age at delivery (36.75 ± 0.97 weeks), birth weight (2497.95 ± 431.17 g), and Apgar scores were significantly lower. Conclusion: Hypothyroidism is a significant risk factor for the development of preeclampsia during pregnancy. Evaluating thyroid function before and during early pregnancy is crucial for preventing hypertensive complications of pregnancy.