Aksiyal Spondiloartropati hastalarında serum Stanniocalsin-1, SIRT3, BNIP3 düzeyinin hastalık aktivasyonuyla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of serum Stanniocalcin-1, SIRT3, BNIP3 levels with disease activation in Axial Spondyloarthropathy patients
  1. Tez No: 949700
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA UZKESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı; Aksiyal Spondiloartropati (Aks SpA) hastaları ve sağlıklı kontrollerde serum Stanniocalsin-1 (STC-1), Sirtuin 3 (SIRT3) ve Bcl-2 benzeri 19-kDa etkileşimli protein 3 (BNIP3) ile IL-17 ve IL-23 düzeylerini ölçüp çıkan sonuçları iki grup arasında karşılaştırmayı,bu markerların hastalık aktivitesiyle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya 85 Aksiyal SpA hastası ve 80 sağlıklı gönüllü alındı. Tüm katılımcıların tıbbi biyokimya laboratuarında serum STC-1, SIRT3, BNIP3, IL-17, IL-23 seviyeleri ile diğer inflamatuar parametreler incelendi. Hastalık aktivitesini değerlendirme de BASDAİ (Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi) ve ASDAS (Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score) skorları, hastaların fonksiyonel durumu için BASFİ (Bath Anklylosing Spondylitis Functional Index) ve omurga hareketliliğini belirlemede BASMI (Bath Ankilozan Spondilit Metrolojik İndeksi) skoru kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to measure serum Stanniocalcin-1 (STC-1), Sirtuin 3 (SIRT3), Bcl-2-like 19-kDa interacting protein 3 (BNIP3), and IL-17 and IL-23 levels in patients with Axial Spondyloarthropathy (Ax SpA) and healthy controls, compare the results between the two groups, and evaluate the relationship between these markers and disease activity. Method: Our study included 85 Axial SpA patients and 80 healthy volunteers. All participants were examined serum STC-1, SIRT3, BNIP3, IL-17, IL-23 levels and other inflammatory parameters in the medical biochemistry laboratory. BASDAI (Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index) and ASDAS (Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score) scores for assessing disease activity, BASFI for functional status the patients and BASMI (Bath Ankylosing Spondylitis Metrological Index) score was used to determine spinal mobility.