Meleis'in Geçiş Teorisi'ne temellendirilmiş hemşirelik yaklaşımının preterm doğum yapan kadınlarda postpartum depresyon, annelik öz yeterliliği ve emzirme öz yeterliliğine etkisi
The effect of nursing approach grounded in Meleis's Transition Theory on postpartum depression, maternal self-efficacy, and breastfeeding self-efficacy in women experiencing preterm birth
- Tez No: 949699
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu çalışmada preterm doğum yapan kadınlara uygulanan Meleis'in Geçiş Teorisi'ne temellendirilmiş hemşirelik yaklaşımının postpartum depresyon, annelik öz yeterliliği ve emzirme öz yeterliliğine etkisinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü olarak tasarlanan çalışma, Eskişehir Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi'nde Şubat 2024-Ağustos 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini araştırmaya katılmaya gönüllü ve dahil edilme kriterlerine uyan 70 (müdahale:35, kontrol:35) preterm doğum yapan kadın oluşturmuştur. Çalışmada Meleis Geçiş Teorisine temellendirilmiş hemşirelik yaklaşımı kapsamında bir eğitim rehberi hazırlanmıştır. Müdahale grubuna doğum sonu ikinci hafta teorik eğitimi takiben, yüz yüze ve telefon aracılığı ile bireysel görüşmeler yapılarak danışmanlık verilmiş, kontrol grubuna yalnızca hastanedeki rutin bakım uygulanmıştır. Her iki gruptaki kadınlara ilk görüşmede, 2 hafta sonra ve 42. günde“Edinburg Doğum Sonu Depresyon Ölçeği”,“Algılanan Annelik Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Preterm Bebeklerin Anneleri İçin Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği”uygulanmıştır. Müdahale grubuna eğitimden sonra haftalık olarak birisi yüz yüze diğerleri telefon aracılığıyla olmak üzere 3-4 bireysel görüşme yapılarak annelerin ihtiyacı olan konularda danışmanlık sağlanmıştır. Ayrıca WhatsApp aracılığıyla sürekli iletişim sağlanmıştır. Araştırma verileri IBM SPSS Statistics 26 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; sayı-yüzde, ortalama-standart sapma, ki-kare testi, fisher'ın kesin ki-kare testi, freeman halton fisher'ın kesin ki-kare testi, bağımsız örneklem t testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve bonferroni testi uygulanmıştır. Bulgular: Müdahale grubundaki kadınların Edinburg doğum sonu depresyon ve emzirme öz-yeterlilik doğum sonu 2. hafta ve 42.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the effect of the nursing approach based on Meleis' Transition Theory on postpartum depression, maternal self-efficacy and breastfeeding self-efficacy in women who gave birth preterm. Materials and Methods: The randomized controlled study was conducted in the Neonatal Intensive Care Unit of Eskişehir City Hospital between February 2024 and August 2024. The sample of the study consisted of 70 preterm women (intervention: 35, control: 35) who volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria. In the study, a training guide was prepared within the scope of the nursing approach based on the Meleis Transition Theory. Following the theoretical training in the second week after delivery, the intervention group was counseled through face-to-face and telephone individual interviews, while the control group received only routine care in the hospital. Women in both groups were administered the“Edinburg Postpartum Depression Scale”,“Perceived Maternal Self-Efficacy Scale”and“Breastfeeding Self-Efficacy Scale for Mothers of Preterm Infants”at the first interview, 2 weeks later and on the 42nd day. After the training, the intervention group was provided with 3-4 individual interviews on a weekly basis, one of which was face-to-face and the others via telephone, and counseling was provided on the issues that the mothers needed. In addition, continuous communication was provided via WhatsApp. The research data were analyzed using IBM SPSS Statistics 26 package program. In the analysis of the data; number-percentage, mean-standard deviation, chi-square test, fisher's exact chi-square test, freeman halton fisher's exact chi-square test, independent sample t test, repeated measures analysis of variance and bonferroni test were applied.