Spondiloartropati hastalarında serum neopterin düzeyinin hastalıkaktivitesi ve fonksiyonellik ile ilişkisi
The relationship between serum neopterin levels, disease activity and functionality in patients with spondyloarthropathy
- Tez No: 960425
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE NUR GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Spondiloartropati hastalarında inflamasyonu erken dönemde baskılayarak deformiteleri önlemek, hastalık aktivitesini doğru şekilde değerlendirmek için yeni biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, serum neopterin düzeylerinin aksiyal spondiloartrit (aksSpA) ve periferik spondiloartrit (pSpA) hastalarında hastalık aktivitesi ve fonksiyonellik ile ilişkisi araştırılmıştır. Metod: Romatoloji polikliniğine başvuran 21 aksSpA, 21 pSpA, 21 aktif romatoid artrit (RA) ve 21 sağlıklı kontrol (SK) çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, ek hastalıkları, kullandıkları ilaçlar ve laboratuvar parametreleri kaydedilmiştir. SpA grubunda hastalık aktivitesi Aksiyal Spondiloartropati Hastalık Aktivite İndeksi c reaktif protein (ASDAS- CRP), Aksiyal Spondiloartropati Hastalık Aktivite İndeksi eritrosit sedimentasyon hızı (ASDAS-ESH) ve Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI); fonksiyonellik Bath aksiyal Spondiloartropati Fonksiyonellik İndeksi (BASFI) ile, RA grubunda ise hastalık aktivitesi Hastalık Aktivite Sokoru 28 61 Eklem (DAS28) ile değerlendirilmiştir. Serum neopterin düzeyleri enzim bağlantılı immünosorbent analiz (ELISA) yöntemiyle ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients with spondyloarthropathy, there is a need for new biomarkers to suppress inflammation in the early period, prevent deformities, and accurately assess disease activity. This study aimed to investigate the relationship between serum neopterin levels, disease activity, and functionality in patients with axial spondyloarthritis (axSpA) and peripheral spondyloarthritis (pSpA). Methods: A total of 84 participants, including 21 patients with aksSpA, 21 with pSpA, 21 with active rheumatoid arthritis (RA), and 21 healthy controls (HC), were included in the study. Sociodemographic characteristics, comorbidities, medications, and laboratory parameters of the participants were recorded. Disease activity in the SpA group was assessed using Axial Spondyloarthritis Disease Activity Score - C-reactive protein (ASDAS-CRP), Axial Spondyloarthritis Disease Activity Score - erythrocyte sedimentation rate (ASDAS-ESR), and Bath Ankylosing SpondylitisDisease Activity Index (BASDAI); functionality was evaluated with Bath Ankylosing SpondylitisFunctional Index (BASFI) . In the RA group, disease activity was 63 assessed using Disease Activity Score in 28 Joints (DAS28). Serum neopterin levels were measured using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method.