Molar insizör hipomineralizasyonundan etkilenmiş daimi dişlerde farklı hassasiyet giderici tedavi protokollerinin başarıdüzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of various desensitizing treatment protocols in permanent teeth affected by molar incisor hypomineralization
  1. Tez No: 949702
  2. Yazar: SAODAT RAUPOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma molar insizör hipomineralizasyonundan etkilenmiş daimi dişlerde, %5 konsantrasyondaki sodyum florür cilası (Grup 1), gümüş diamin florür (Grup 2), amonyak bazlı olmayan aköz gümüş florür (Grup 3) ve hidroksietilmetakrilat ile glutaraldehit içeren ajanın (Grup 4) hipersensitiviteyi azaltmadaki başarısının karşılaştırması amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya Schiff soğuk hava hassasiyet (SCASS) skoru 2 veya 3 olan, toplam 121 diş dahil edilmiştir. Hastaların klinik değerlendirmeleri tedavi öncesi, tedavi sonrası (15. dk), 1. hafta, 1. ay ve 6. ayda tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effectiveness of four desensitizing agents in reducing hypersensitivity in permanent teeth affected by molar incisor hypomineralization (MIH): 5% sodium fluoride varnish (Group 1), silver diamine fluoride (Group 2), ammonia-free aqueous silver fluoride (Group 3), and hydroxyethyl methacrylate with glutaraldehyde (Group 4). A total of 121 teeth with a Schiff cold air sensitivity scale (SCASS) score of 2 or 3 were included. Clinical evaluations were conducted at baseline, 15 minutes post-treatment, and at 1-week, 1- month, and 6-month follow-up.