Kliniğimizde uygulanan kolesteatom cerrahisi sırasında izlenen kemikçik zincirdeki destrüksiyon oranları ile kemikçik zincir onarımı ve kartilaj kompozit greft uygulamasının işitmeye etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of ossicular chain repair and cartilage composite graft application on hearing, in relation to ossicular chain destruction rates observed during cholesteatoma surgery performed in our clinic
- Tez No: 949716
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kolesteatom orta kulakta bazen dış kulak yolunda veya mastoid kemik boşluğunda keratinize epitel, etrafında oluşan subepitelyal bir bağ doku ve keratin debris birikimi ile kendini gösteren aslında benign fakat malign karakterde özellik gösteren bir hastalıktır. Kavite içerisinde mekanizmasının tam olarak bilinemediği bir şekilde destrüksiyon yapabilmektedir. Tanı konulduğu gibi tek tedavi şansı cerrahi işlemdir. Mastoidektomi operasyonu ile kolesteatom dokusunun tamamı çıkarılır, daha sonra gerekiyorsa kemikçik zincir onarımı, timpanik membran greft uygulaması gibi rekonstrüksiyon işlemleri yapılarak operasyon tamamlanır. Çalışmamızda amacımız kolesteatom dokusunun orta kulak kemikçiklerindeki destrüksiyon oranını belirlemek, timpanik membran için kullanılan tragal kartilaj kompozit greft ve temporal kas fasya grefti arasında ve kemikçik zincirde onarım yapılmasının postoperatif işitmeye etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Bu sonuçlara göre klinisyene greft türünü seçmesinde ve kemikçik zincir onarımının gerekliliğini anlamasında büyük kolaylık sağlanacaktır. Ayrıca anlamlı sonuçlar ile işitme başarısını artıracak yöntemler hasta konforunun yükseltilmesine yardımcı olacaktır. Çalışmamıza kliniğimizde 2014-2024 tarihleri arasında kolesteatom cerrahisi geçiren 113 hasta belirlendi. Postoperatif timpanik membran bütünlüğü sağlanmış 70 (40 erkek, 30 kadın) hasta ile çalışmaya devam edildi. Hasta verileri retrospektif olarak hastane sisteminden elde edildi. Hastaların preoperatif ve postoperatif 1-3. ayda yapılmış odyogram testi verilerine ulaşıldı. Çalışmamızda hastaların perioperatif değerlendirme ile kemikçiklerdeki destrüksiyon oranları belirlendi. Hastalar kullanılan greft türüne göre iki ayrı gruba ayrılarak, işitme başarısı sağlanması açısından genel bir analiz yapıldı. Ayrıca her bir grupta kemikçik destrüksiyonu olup kemikçik zincir rekonstrüksiyonu yapılan ve yapılmayan hastaların postoperatif işitme başarısı değerlendirildi. Tüm bu veriler tanımlayıcı istatistik, pearson ki-kare testi ile analiz edildi ve anlamlı sonuçlar değerlendirildi. Çalışmamızda elde edilen bulgulara bakıldığında, kemikçik destrüksiyonu en fazla görülen kemikçik inkus (%68,5) olmakla birlikte bunu sırasıyla malleus ve stapes izlemektedir. Postoperatif işitmede başarı sağlama oranına bakıldığında, timpanik membran grefti için kullanılan tragal kartilaj ve temporal kas fasyasının birbirine üstünlüğünün olmadığı belirlenmiştir. Fakat greftin tutma durumuna bakıldığında tragal kartilajın (%79,2), temporal kas fasyasına (%46,7) göre başarılı olduğu belirlenmiştir. Kemikçik destrüksiyonu izlenen hastalarda postoperatif işitmede başarısız olma oranı anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Cerrahi sırasında kemikçik zincir rekonstrüksiyonu yapılmasının postoperatif işitme başarısına etki etmediği belirlenmiştir. Kolesteatom cerrahisinde kullanılan greft türünün işitme açısından farkının olmadığı belirlenmiş ancak greft tutma yönünden tragal kartilajın temporal kas fasyasına üstün olduğu ve dolayısıyla dolaylı olarak işitmeye daha fazla katkı sağladığı belirlenmiştir. Kemikçik zincir rekonstrüksiyonu işleminin genel anlamda işitmeye başarı sağlamaması nedeniyle operasyon sırasında kemikçik destrüksiyonu izlenen durumlarda onarım yapılmasının cerrahın deneyimine ve hasta seçimine göre düşünülebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cholesteatoma is a disease that manifests in the middle ear, and sometimes in the external auditory canal or mastoid bone cavity, characterized by keratinized epithelium, surrounding subepithelial connective tissue, and accumulation of keratin debris. Although histologically benign, cholesteatoma exhibits destructive behavior. Through incompletely understood mechanisms, it induces destructive processes within the middle ear. Once diagnosed, surgical intervention is the only treatment option. During mastoidectomy operations, all cholesteatoma tissue is removed, followed by reconstructive procedures such as ossicular chain repair and tympanic membrane grafting as necessary. Our study aims to determine the rate of destruction of middle ear ossicles by cholesteatoma tissue, and to assess whether the type of graft used for the tympanic membrane (tragal cartilage composite graft versus temporal muscle fascia graft) and ossicular chain repair affect postoperative hearing outcomes. These findings will assist clinicians in selecting the appropriate graft type and understanding the necessity of ossicular chain repair. Ultimately, improved hearing outcomes will enhance patient quality of life. In our study, 113 patients who underwent cholesteatoma surgery in our clinic between 2014 and 2024 were identified. The study continued with 70 patients (40 males, 30 females) who had achieved postoperative tympanic membrane integrity. Data were retrospectively collected from patient medical records. Preoperative and postoperative (1-3 months) audiogram test results were analyzed. Rates of ossicular destruction were determined through perioperative assessment. Patients were divided into two groups based on the type of graft used, and a general analysis was conducted regarding hearing improvement. Furthermore, the postoperative hearing success of patients with ossicular destruction who underwent ossicular chain reconstruction and those who did not was evaluated in each group. All data were analyzed using descriptive statistics and Pearson's chi-square test, and significant results were evaluated. Upon examination of the findings obtained in our study, it was observed that the most frequently observed ossicular destruction occurred in the incus (68.5%), followed by the malleus and stapes, respectively. When considering the postoperative hearing success rate, no superiority was found between tragal cartilage and temporalis muscle fascia used for tympanic membrane grafting. However, when assessing graft retention, tragal cartilage (79.2%) was found to be more successful than temporalis muscle fascia (46.7%). The rate of postoperative hearing failure was found to be significantly higher in patients with ossicular destruction. It was determined that performing ossicular chain reconstruction during surgery did not affect postoperative hearing success. It has been determined that there is no difference in hearing outcome regarding the type of graft used in cholesteatoma surgery. However, tragal cartilage was found to be superior to temporalis muscle fascia in terms of graft retention, and therefore, it was determined that it indirectly contributes more to hearing. Due to the general lack of success of ossicular chain reconstruction in improving hearing, it has been concluded that repair in cases with ossicular destruction observed during surgery can be considered according to the surgeon's experience and patient selection.