Sağlık sektörü örneğinde Türkiye'de devletin küçültülmesi ve etkenleştirilmesi
Small and effective government policies in the health services in Turkey
  1. Tez No: 94975
  2. Yazar: İPEK ÖZKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
210 ÖZET Türkiye'de Sağlık Sektörü Örneğinde Devletin Küçültülmesi ve Etkenleştirilmesi İpek Özkal 1980'li yıllarla birlikte tüm dünyada birtakım değişiklikler yaşanmaya başlamıştır. Yaşanan bu değişikliklerin özünü ise 70 'li yıllarda başlayan ekonomik krizler ve piyasa mekanizmalarının sıkışması oluşturmaktadır. Tüm bunlar beraberinde küreselleşme akımını getirmiştir. Küreselleşme akımı pek çok değişikliği bünyesinde barındıran bir kavramdır. Bu değişikliklerin en önemlilerinden bir tanesi de küreselleşme akımıyla devletin küçültülmesi ve etkenleştirilmesinin gündeme gelmesidir. Yeni dünya düzeninde refah devletleri artık sorgulanmaya başlamıştır. Yeni devletin küçük ama etken olması gerektiği savunulmaktadır. Bu yeni anlayış ülkelerin pek çok sektöründe kendini göstermektedir. Bu tezin amacı da sağlık sektöründe devletin küçültülmesi ve etkenleştirilmesi politikalarını değerlendirmektir. Bunun için tezin ilk bölümünde yeni dünya düzeninin altyapısı yani yeni liberalizm ve küreselleşme akımı, yeni dünya düzeninin Türkiye'deki yansımaları incelenmiştir. İlk bölümde ayrıca yeni dünya düzeninin getirdiği en önemli uygulama olan özelleştirmeden ve yeni dünya düzenini destekleyici faaliyetlerde bulunan Dünya Bankası'ndan ve Türkiye'yle ilişkilerinden bahsedilmiştir. Birinci bölümdeki amaç genel çerçeveyi ortaya koymaktır. İkinci bölümde ise amaç sağlık sektöründe devletin küçültülmesi ve etkenleştirilmesi politikalarının değerlendirilmesidir. Bu amaçla Türkiye'deki sağlık211 sektörü incelenmiştir. Öncelikle Sağlık Bakanlığı örgütü tüm yönleriyle ortaya konulmaya çalışılmış daha sonra Dünya Bankası ile Türkiye arasında imzalanan sağlık sektörüne dair kredi anlaşmaları incelenmiştir. Ayrıca sağlık sektöründe özerksizleştirim ve özelleştirme çalışmaları anlatılmış ve son olarak da Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı ya da yapmayı tasarladığı reformlara değinilmiştir. Sonuç olarak diyebiliriz ki, sağlık sektörü içindeki kuruluşların reformlarla iyileştirilmeye çalıştırılmasının yanı sıra özel sektörü teşvik politikasıyla özel sektörün ağırlığının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Henüz Türkiye'de kamuya ait hastanelerin mülkiyetlerinin özel sektöre satılması gerçekleştirilmemiştir. Bununla birlikte Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi özerkleştirilmiştir. Yüksek İhtisas Hastanesi özerkleştirilen tek hastane olma özelliğini hala korumaktadır. Türkiye'de sağlık sektöründe özel sektörü teşvik çalışmaları hızla devam etmektedir. Ancak halen kamunun sağlık sektöründe büyük bir ağırlığı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
212 ABSTRACT Small and Effective Government Policies in the Health Services in Turkey Ipek Ozkal Many changes have experienced in all around the world in 1980's. There had been crises in economies and market mechanism in the centre of the changes which started to develop in 1970's. All these have seen among the main reasons of the globalisation. Globalisation has brought with many changes. Globalisation has change the understandings about state and government. According to this understanding government should be small and effective. It is possible to see the reflections of this understanding in every sector of the economies. The purpose of this thesis is to make an evaluation on practice of small and effective government policies in the health sector in Turkey. With this purpose, as an important part of the infrastructure of the New World Order, new liberalism and globalisation has studied in the fist chapter of the thesis. We also held the World Bank as the main supporter of the new policies and the New World Order and its relations with the Turkish Government, in the first chapter. In addition to these, privatisation as a main tool of these policies has analysed in this chapter. The purpose of the second chapter is to evaluate the implications of small and effective government policies in the health sector in Turkey. Firstly, we analysed organisation structure of the Turkish Ministry of the Health and the share of the213 public in the health sector. In this context, we also analysed credit agreements related with the health services between the World Bank and the Turkish Government. Secondly privatisation and decentralisation works in the health sector in Turkey has held in this chapter. Finally planned and realised health services reforms conducted by the Ministry of Health has evaluated with respect to small and effective government policies. As a conclusion, we can say that, on the one hand Turkish government trying to improve service qualities and organisational capacities of the public hospitals and public health service, to promote the private sector t o enter health services on the other hand. There has not been any privatised public hospitals, but a hospital has gained autonomy until today.