The Privatization experience in Eastern Europe during transition to western capitalist system
Kapitalist sisteme geçiş sürecinde Doğu Avrupa'da özelleştirme deneyimi
- Tez No: 94974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLNUR AYBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Liberal anlayış çerçevesinde en geniş anlamda, devletin ekonomiye müdahalesinin asgari düzeye indirilmesi olarak izah edilebilecek olan özelleştirme, 1984 yılında British Telecom'un özelleştirilmesi sonrası gelişmekte olan ülkelerce benimsenmiştir. Boyutları çok geniş olarak gerçekleşen sözkonusu süreci, Komünizmin çöküşü sonrası Doğu Avrupa ülkeleri fazlasıyla benimsemiş ve devlet teşeküllerinin süratle özel sektöre devredilmesi için gerekli yöntemleri uygulamışlardır. Kapitalizme geçiş sürecinde, özelleştirmenin önünde duran önemli engellerden bir tanesi, satılacak olan kuruluşları satın alabilecek bir özel sektörün bulunmaması idi. Özelleştirmeyi gerçekleştiren Batı Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinde, devlet tarafından elden çıkarılmak istenen kuruluşları satın alabilecek ve sonrasında yönetecek kapasiteye sahip bir özel sektör bulunmaktaydı. Doğu Avrupa'da ise böyle bir durum mevzu bahis değildi. Bu da, ekonomik ve siyasi liderlerin yeni bazı mekanizmalar bularak özelleştirmeyi gerçekleştirmeleri anlamına geliyordu. Bu tezin temel amacı, Doğu Avrupa ülkelerinde komünizmden kapitalizme geçiş sürecinde gerçekleştirilen özelleştirme deneyimini, piyasa ve demokratik reformalar arasındaki önemli ilişkiyi vurgulayarak incelemek ve konu hakkında genel bir değerlendirme yapmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the term“privatization”was given wide currency by the sale of British Telecom in 1984, many developing countries have launched privatization programs. The dimensions of the privatization revolution have been huge. The most profound change of all has been experienced in Eastern Europe after the fall of communism, which have adopted a variety of techniques to transfer ownership rapidly to private hands. A very important key obstacle results from the legacy of communism: there was no existing private sector to buy the state-owned enterprises. In Western Europe and Latin America,, there has been a private sector capable of buying and managing state-owned enterprises, but this was not the case in Central and Eastern Europe. This meant that the economic and political leaders had to create their own mechanism to achieve privatization. Thus, to make a market economy out of the ruins of Communism faced an incredibly complicated task. They had to create a“private economy”where there was no pre-existing social group of“private owners”. The primary purpose of this thesis is the evaluation of the privatization experience of Eastern Europe in the post-communist period by showing the crucial interrelations between market reforms and democratic political reforms. The policies of post-communist governments -liberalization and privatization- were intended to allow“efficiency”considerations to shape organizations of the new capitalist economies.