Klinik olarak anlamlı prostat kanserinin tanısında multiparametrik MRG'de ölçülen ADC oranlarının rolu ve Gleason skorları ile korelasyonu
The role of adc ratios measured on multiparametric MRI in the diagnosis of clinically significant prostate cancer and their correlation with Gleason scores
  1. Tez No: 949752
  2. Yazar: ENES ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS DÜNDAR, DOÇ. DR. FATMA DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, prostat multiparametrik MRG (prostat mpMRG) ile elde edilen görünür difüzyon katsayısı (ADC) değerleri ve ADC oranlarının prostat glandındaki klinik olarak anlamlı kanserini (KOAK) ayırt etmedeki tanısal değerini araştırmak ve bu parametrelerin Gleason skorları ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2021 ile Ocak 2025 tarihleri arasında biyopsi öncesi prostat mpMRG yapılmış 188 hasta retrospektif olarak incelendi. Patolojik olarak GS ≥6 olan 62 hasta malign grup, benign özelliklerde veya normal doku tanısı olan 126 hasta benign grup olarak sınıflandırıldı. Tüm hastalara ait yaş, PSA, prostat volümü (PV), PSA dansitesi (PSAD) gibi klinik parametreler ile lezyon ve karşı zondan ölçülen ADC değerleri kayıt altına alındı. Malign grupta tümör bölgesi ADC (ADC-ML) ile aynı seviyedeki karşı zondaki normal alanın ADC (ADC-MN) oranı hesaplandı. Benign grupta ise şüpheli alanların ADC'si (ADC-BL) ile karşı zon normal alanın ADC'si (ADC-BN) oranlandı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the diagnostic value of apparent diffusion coefficient (ADC) values and ADC ratios obtained from prostate multiparametric MRI (mpMRI) in distinguishing clinically significant prostate cancer (csPKa), and to evaluate the relationship of these parameters with Gleason scores. Materials and Methods: A total of 188 patients who underwent pre-biopsy prostate mpMRI between January 2021 and January 2025 were retrospectively analyzed. Sixty-two patients with pathologically confirmed malignancy (GS ≥6) were classified as the malignant group, while 126 patients diagnosed with benign features or normal tissue were classified as the benign group. Clinical parameters such as age, PSA, prostate volume (PV), and PSA density (PSAD), along with ADC values measured from lesion sites and contralateral normal zones, were recorded. In the malignant group, the ADC ratio was calculated using the tumor region ADC (ADC-ML) and the contralateral normal zone ADC (ADC-MN) at the same level. In the benign group, the ADC of the suspicious area (ADC-BL) was compared to that of the contralateral normal tissue (ADC-BN). The collected data were statistically analyzed.