Unilateral vestibüler hipofonksiyonlu hastalarda non-invaziv vagus sinir uyarımı ve fizyoterapinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of non-invasive vagus nerve stimulation and physiotherapy in patients with unilateral vestibular hypofunction
- Tez No: 949751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Vagus Sinir Stimülasyonu (VSS), son yıllarda sıkça kullanılan nöromodülasyon yöntemlerinden biri olarak; epilepsi, demans ve depresyon gibi hastalıklarda sağladığı olumlu etkilerle dikkat çekmiştir. VSS'nin bu etkileri araştırılırken, vestibüler disfonksiyon üzerindeki potansiyel etkileri de gündeme gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Unilateral Vestibüler Hipofonksiyon (UVH) tanısı alan bireylerde, Transkutanöz Auriküler Vagus Sinir Stimülasyonunun (taVSS) vestibüler semptomlar üzerindeki etkisini araştırmaktır. UVH tanısı konulan 40 hasta rastgele iki gruba ayrıldı. Birinci gruba yalnızca vestibüler rehabilitasyon programı uygulanırken, ikinci gruba vestibüler rehabilitasyona ek olarak taVSS tedavisi uygulandı. Her iki grup da sekiz hafta boyunca, haftada bir gün olacak şekilde tedavi aldı. Katılımcıların postural kontrol ve denge değerlendirmeleri tedavi öncesi ve sonrası; Modifiye Duyusal Etkileşimle Denge Klinik Testi (m-CTSIB), Stabilite Limitleri Testi (LOS), Tandem, Semitandem ve Tek Ayak Üzerinde Durma testleri ile yapıldı. Öznel görsel algı Öznel Görsel Dikeylik (SVV) ve Öznel Görsel Yataylık (SVH) testleri ile görme keskinliği Dinamik Görsel Keskinlik Testi (DVA) ile değerlendirildi; baş dönmesi ve yorgunluk şiddeti Görsel Analog Skalası (VAS) ile ölçüldü. Kinezyofobi düzeyi Tampa Kinezyofobi Skalası (TKS), anksiyete ve depresyon düzeyleri Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS) ile, yaşam kalitesi ise Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (DHI) ile değerlendirildi. Sekiz haftalık tedavi süreci sonunda, ikinci gruptaki katılımcılar birinci gruptaki katılımcılara göre; denge, görsel algı, baş dönmesi, yorgunluk, kinezyofobi, anksiyete ve depresyon düzeylerinde istatistiksel olarak daha fazla anlamlı iyileşme sağladı (p < 0,05). Görme keskinliği ve yaşam kalitesinde ise gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p > 0,05). UVH hastalarında taVSS uygulamasının vestibüler semptomlar üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlendi. Bu sonuçlar doğrultusunda, taVSS'in vestibüler rehabilitasyonla kombine bir şekilde tedavi süreçlerine dahil edilebilecek etkili bir tamamlayıcı yöntem olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Vagus Nerve Stimulation (VNS), one of the frequently used neuromodulation methods in recent years, has attracted attention with its positive effects in the management of epilepsy, dementia, and depression. While the mechanisms underlying these effects have been widely studied, the potential impact of VNS on vestibular dysfunction has also become a topic of interest. This study aimed to investigate the effects of Transcutaneous Auricular Vagus Nerve Stimulation (taVNS) on vestibular symptoms in individuals diagnosed with Unilateral Vestibular Hypofunction (UVH). A total of 40 patients diagnosed with UVH were randomly assigned to two groups. The first group received only a vestibular rehabilitation program, while the second group received taVNS in addition to vestibular rehabilitation. Both groups underwent treatment once a week for eight weeks. Postural control and balance assessments were performed before and after the treatment using the Modified Clinical Test of Sensory Interaction on Balance (m-CTSIB), Limits of Stability Test (LOS), Tandem, Semitandem, and One-Leg Stance tests. Subjective visual perception was evaluated using the Subjective Visual Vertical (SVV) and Subjective Visual Horizontal (SVH) tests, while visual acuity was assessed using the Dynamic Visual Acuity Test (DVA). Dizziness and fatigue severity were measured using the Visual Analog Scale (VAS). Additionally, kinesiophobia was assessed with the Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK); anxiety and depression levels were evaluated using the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS); and quality of life was assessed with the Dizziness Handicap Inventory (DHI). At the end of the eight-week intervention period, the second group, which received combined taVNS and vestibular rehabilitation, demonstrated statistically significant improvements in balance, visual perception, dizziness, fatigue, kinesiophobia, anxiety, and depression levels compared to the group receiving vestibular rehabilitation alone (p < 0.05). However, no significant differences were found between the groups in terms of visual acuity and quality of life measures (p > 0.05). The findings of this study indicate that taVNS has positive effects on vestibular symptoms in patients with UVH. Based on these results, taVNS can be considered an effective complementary method that may be integrated into rehabilitation programs alongside vestibular rehabilitation.