Türkiye'de Türkçe eğitimi açısından çocuk şiirinin tarihsel gelişimi (1980-2002)
The development of children's poetry in terms of Turkish education in Türkiye (1980-2002)
- Tez No: 949757
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Her medeniyette önemli bir edebî tür olan ve farklı tanımları yapılan şiir, her insanda farklı çağrışımlarla duyguları harekete geçirebilir. Şiir, ilk dönemlerden günümüze gelene kadar bazen kalıplara sokulmuş, bazen özgür bırakılmış, çeşitli akımların etkisinde kalarak yoluna devam etmiştir. Duyguların ifade edilme şeklinin en estetik hâli olan şiirde, ne söylendiğinden çok nasıl söylendiği ön planda tutulmuştur. Çocuk şiiri ise bu noktada farklılıklar göstermektedir. İlk yazılan çocuk şiirlerine bakıldığındada didaktiklik ön plandadır. Bu araştırmada, Türkiye'de Türkçe eğitimi açısından çocuk şiirinin 1980 ile 2002 yılları arasındaki tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Araştırmada ilk olarak çocuk şiirine yansımalarını açıklamak için 1980-2002 yıllarında Türkiye'nin siyasi, sosyal ve kültürel alanda yaşadığı değişimlere değinilmiştir. Dönemin Türkçe öğretim programı incelenerek şiir türüyle ilgili öğrenme çıktıları belirlenmiştir.1980-2002 yıllarında çocuk şiir kitabı olan şairler belirlenerek bu kitaplar biçim ve içerik açısından incelenmiştir. Yine bu dönemde çocuklar için hazırlanan şiir antolojileri de biçim ve içerik açısından incelenmiştir. Çocuk şiirinin süreli yayınlarda, kuramsal eserlerde ve lisansüstü tezlerde nasıl ele alındığı değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda 1980-2002 yıllarında yayımlanmış çocuk şiirlerinin Türkçe eğitiminde nasıl kullanılabileceği ile ilgili çözümlemeler yapılarak dinleme, okuma, konuşma, yazma becerilerine yönelik Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ne göre etkinlikler oluşturulmuştur. Araştırmanın çocuk şiiri aracılığıyla dört temel dil becerisini kazandırmak açısından Türkçe eğitimine katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Poetry, which has been an important literary genre in every civilization and has different definitions, can stimulate emotions with different connotations in every person. From the earliest times to the present day, poetry has sometimes been molded, sometimes left free, and has continued on its way under the influence of various movements. In poetry, which is the most aesthetic form of expressing emotions, how it is said is prioritized rather than what is said. Children's poetry shows differences at this point. When we look at the first children's poems written, didacticism is at the forefront. In this study, the historical development of children's poetry in terms of Turkish education in Turkey between 1980 and 2002 is discussed. In the research, first of all, the political, social and cultural changes in Turkey between 1980 and 2002 were mentioned in order to explain their reflections on children's poetry. Poets who published children's poetry books between 1980-2002 were identified and these books were analyzed in terms of form and content. The poetry anthologies prepared for children in this period were also analyzed in terms of form and content. How children's poetry was handled in periodicals, theoretical works and graduate theses were evaluated. At the end of the research, activities for listening, reading, speaking and writing skills were created by analyzing how children's poems published between 1980-2002 can be used in Turkish education. It is thought that the research will contribute to Turkish education in terms of gaining four basic language skills through children's poetry.