Türkiye'de Türkçe eğitimi açısından çocuk şiirinin tarihsel gelişimi (1960-80)
Historical development of children's poetry in terms of Turkish education in Türkiye (1960-80)
- Tez No: 951160
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Şiir, edebiyat tarihinin en eski türlerinden biridir. Yıllar boyunca şiir hakkında farklı tanımlamalar yapılmıştır. Şiir, düşüncenin düş ile ahengidir. Şiirin kafiyeli ve ritimli oluşu çocukların her daim ilgisini çeker, onların hayal dünyalarını genişletir. Çocuklar şiir aracılığıyla dil becerilerini geliştirir. Bu araştırmada Türkiye'de çocuk şiirinin 1960-1980 yılları arasındaki yirmi yıllık süreci ele alınmıştır. Bu süreçte çocuk şiirinin dönemin sosyal, kültürel, siyasal, edebi eğilimlerinden etkilenerek geçirdiği değişim ve gelişim araştırılmıştır. Bu çalışma, 1960-1980 yılları arasında Türkiye'de çocuk şiiri yazmış olan şairlerin yayımladığı çocuk şiirlerinin yıllara göre tasnif edilmesi, dönemin özelliklerinin belirtilmesi ve Türkçe eğitimi açısından dört temel dil becerisinin kazandırılmasına yönelik etkinliklerden oluşmuş ve 1960 ile 1980 yılları arasında yazılmış olan çocuk şiirleriyle sınırlıdır. Bu araştırmada, Türkiye'de Türkçe eğitimi açısından çocuk şiirinin 1960 ile 1980 yılları arasındaki tarihi gelişimi ele alınmıştır. Çalışmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde içerik analizi yöntemi, verilerin analizi aşamasında içerik analizi tekniği tercih edilerek 1960-1980 yılları arasında çocuk şiiri yazan şairler, çocuklar için seçilmiş şiirlerden oluşan antolojiler tespit edilmiş, çocuk şiir kitaplarının ve antolojilerinin biçim ve içerikleri incelenmiştir. Dönemdeki Türkçe öğretim programları incelenmiş, programda şiirin ne kadar ve nasıl yer aldığı açıklanmıştır. Türkçe eğitimi açısından dört temel dil becerisi olan okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerinin bu dönemdeki şiirlerden nasıl faydalanılacağı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Türkçe Ortaokul Öğretim Programı'na (2024) uygun örnek etkinliklerle gösterilmiştir. Dönemdeki şiirlerden etkinlik oluşturmaya uygun önerilere yer verilmiştir. Araştırmanın sonunda 1960-1980 yılları arasında yazılmış birçok şiirin Türkçe derslerinin genel amaçlarına ve Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Türkçe Ortaokul Öğretim Programı'nda yer alan öğrenme çıktılarına yönelik olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın çocuk şiirlerinin tarihsel gelişiminin incelenmesi noktasında alana katkı sağlayacağı, kendinden önceki dönemlerin sonuçlarına kendinden sonraki dönemlerinse nedenlerine yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Poetry is one of the oldest genres in the history of literature. Different definitions have been made about poetry over the years. Poetry is the harmony of thought with dreams. The rhyme and rhythm of poetry always attracts children's attention and expands their imagination. Children develop their language skills through poetry. This study examines the twenty-year period of children's poetry in Turkey between 1960 and 1980. During this period, the changes and developments that children's poetry underwent under the influence of the social, cultural, political and literary trends of the period were investigated. This study consists of the classification of children's poems published by poets who wrote children's poetry in Turkey between 1960 and 1980, the specification of the characteristics of the period and activities aimed at acquiring four basic language skills in terms of Turkish language education, and is limited to children's poems written between 1960 and 1980. This study examines the historical development of children's poetry in Turkey between 1960 and 1980 in terms of Turkish language education. A qualitative research design was used in the study. In the data collection process of the research, the content analysis method was used, and in the data analysis phase, the content analysis technique was preferred, and poets who wrote children's poetry between 1960 and 1980, anthologies consisting of selected poems for children were identified, and the form and content of children's poetry books and anthologies were examined. The Turkish language teaching programs of the period were examined, and it was explained how much and how poetry was included in the program. In terms of Turkish education, how the four basic language skills of reading, writing, speaking and listening can be used from the poems of this period was shown with sample activities suitable for the Turkish Century Maarif Model Turkish Secondary School Curriculum (2024). Suggestions suitable for creating activities from the poems of the period were included. At the end of the research, it was concluded that many poems written between 1960 and 1980 can be used for the general purposes of Turkish lessons and the learning outcomes in the Turkish Century Maarif Model Turkish Secondary School Curriculum. It is thought that the study will contribute to the field in terms of examining the historical development of children's poetry, and will guide the results of the previous periods and the reasons of the following periods.