İslam Hukukunda kadının mahremsiz yolculuğu
Women's travel without a mahram in İslamic Law
  1. Tez No: 949798
  2. Yazar: SALOMAT MAMADJONOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BEYAZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde modernizmin dayattığı islamofobi akımıyla güçlendirilmeye çalışılan İslamın kadını ikinci plana attığı iddiası gerçeklikten çok uzaktır. Sanılanın aksine kadına en çok değer veren ve onu korumayı gaye edinen din, İslam dinidir. Bu bağlamda, kadının güvenliğini sağlamak amacıyla ortaya konan hükümlerden biri de kadının“mahremsiz yolculuk yapmaması”dır. Kadının mahremsiz yolculuk yapması hususunda fakihler farklı görüşlere sahiptirler. Bu farklılığının nedeni naslardaki lafız ve mana farklılıklarıdır. Özellikle günümüzde teknolojik gelişmeler seferin ihtiyaç duyulduğu şartlar ve durumlar değişti. Bundan dolayı seferin bazı hükümlerinin düzenlenmesi ihtiyaç haline gelmiştir. Biz de bu çalışmada,öncelikle seferin sözlük ve terimsel anlamlarına değinerek sefer mesafesinin ne olduğunu mezheplerin dayandırdığı delillere göre açıkladık. Fakihlerin hepsi bir kadının mahremsiz yolculuk yapması hususunda aynı hükmü vermemişlerdir. Onların bu konuda ittifak ettiği hususlar olduğu gibi, ihtilaf ettiği hususlar da olmuştur. Biz de bu tez de fakihlerin ihtilaf etme sebeblerini araştırarak delilleriyle birlikte ortaya koymaya çalıştık. Müslüman bir erkek veya bir kadının, İslam dışı ülkelere yolculuk yapması ve Darü'l- küfr olan bu ülkelerde ikamet etmeleri hususunda hangi hükümlere tabi olacaklarını bu konudaki rivayetlere dayanarak beyan ettik. Sonrasında ise, kadınların İslam dışı ülkelere seyahat etmesi meselesinden çıkarılan genel hükümleri örneklerle açıkladık.
Özet (Çeviri)
The claim that Islam, which is tried to be strengthened by the Islamophobia movement imposed by modernism today, puts women in the background is far from the truth. Scribes have different opinions about a woman traveling without a mahram. The reason for this difference is the differences in wording and meaning in the texts. Especially today, as a result of technological developments, the conditions and situations in which expeditions are needed have changed. Therefore, it became necessary to regulate some provisions of the expedition. In this study, we tried to reveal today's expedition provisions and their evidence within the framework of the views of the four sects and contemporary scribes. Contrary to popular belief, the religion that dignifies women the most and aims to protect them is Islam. In this context, one of the provisions that is put forward to ensure the safety of women is that women“should not travel without a mahram”.