Tüsterî'nin el-Fusûlü'l-Eşrefiyye fi'l-usûl'l-burhâniyye ve'l-keşfiyye adlı eserinin tahkik, tercüme ve tahlili
Critical edition, translation and analysis of tustarī's al-Fuṣūl al-Ashrafiyya fī al-uṣūl al-burhāniyya wa'l-kashfiyya
- Tez No: 949805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, 13. ve 14. yüzyılda yaşamış, farklı alanlarda çok sayıda eseri bulunan Bedreddin Tüsterî'nin el-Fusûlü'l-Eşrefiyye fi'l-usûl'l-burhâniyye ve'l-keşfiyye adlı eserinin tahkik, tercüme ve tahlili yapılmak üzere hazırlanmıştır. Tüsterî, kaleme aldığı bu eserde başta İbn Sînâ olmak üzere Fahruddîn er-Râzî, Nâsıruddîn et-Tûsî ve Kutbüddîn er-Râzî gibi farklı âlimlerin görüşlerine dayanarak kendi düşünsel çerçevesini inşa etmeye çalışmıştır. Tüsterî, dokuz bölümden oluşan bu eserinde Allah'ın varlığı ve sıfatları, soyut akıllar, göksel cisimler, heyûlâ, sûret ve nefis kavramları gibi yalnızca fizik ve metafiziğin konularını ele almıştır. Bu çalışma ile farklı alanlarda eserler yazmış olan Tüsterî'nin akademik çalışmalarının tanıtılması ve onun eserlerinden biri olan el-Fusûlü'l-Eşrefiyye fi'l-usûl'l-burhâniyye ve'l-keşfiyye adlı kitabının tahkik ve tercüme edilerek ilim dünyasına kazandırılması hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda, çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yazarın tanıtımı, eserde müellifin izlediği yöntem, eserin önemi ve içeriği ele alınmıştır. İkinci bölümde ise eserin tahkikli metni sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise metnin Türkçe tercümesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes a critical edition, translation, and analysis of al-Fuṣūl al-Ashrafiyya fī al-uṣūl al-burhāniyya wa'l-kashfiyya, a work by Badr al-Dīn al-Tustarī, a 13th and14th-century scholar who authored numerous works across various disciplines. In this text, Tustarī constructs his intellectual framework by drawing on the views of several prominent scholars, especially Ibn Sīnā, as well as Fakhr al-Dīn al-Rāzī, Nāṣir al-Dīn al-Ṭūsī, and Quṭb al-Dīn al-Shīrāzī. Comprising nine chapters, the work addresses subjects pertaining exclusively to physics and metaphysics, such as the existence and attributes of God, abstract intellects, celestial bodies, prime matter, form, and the soul. The objective of this study is to introduce Tustarī's academic contributions—who authored works in diverse fields—and to make one of his significant texts, al-Fuṣūl al-Ashrafiyya fī al-uṣūl al-burhāniyya wa'l-kashfiyya, accessible to the scholarly world through its critical edition and translation. In line with this goal, the study is organized into three main sections. The first section provides an introduction to the author, the methodology employed in the work, its significance, and content. The second section presents the critically edited Arabic text. The third section contains the Turkish translation of the text.