Öğretmenlerin üretkenlik karşıtı iş davranışları hakkında okul müdürlerinin görüşleri
School principals' views on teachers' counterproductive work behaviors
- Tez No: 949806
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerdeki üretkenlik karşıtı iş davranışları hakkında okul müdürlerinin görüşlerini belirlemektir. Nitel yaklaşımlı bu araştırma durum çalışmasına uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda Orta Anadolu'daki bir ilde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda görevli bulunan ve kolayda örnekleme tekniği ile belirlenen 20 ortaokul müdürü yer almıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış bir görüşme formu yardımı ile yüz yüze yapılan görüşmelerle toplanmıştır. Görüşme formu hakkında uzman görüşleri alınmıştır. Veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Çözümlenen veriler kod, kategori ve temalar altında tablolaştırılarak sunulmuştur. Bulgular, okul müdürlerinin öğretmenlerde gözledikleri üretkenlik karşıtı iş davranışlarının kaytarma, işi aksatma, mesleki odaktan kayma, rapor-izin suistimalleri, öğrencilere yönelik ilgisizlik, sabotaj, dedikodu-söylenti yayma ve okul eşyalarını hor kullanma olduğunu göstermektedir. Bu davranışların nedenleri olarak kişisel, örgütsel ve çevresel nedenleri dile getirmişlerdir. Yine okul müdürleri bu davranışların okul ortamını, eğitim-öğretim sürecini ve öğrencileri olumsuz yönde etkilediklerini belirtmişlerdir. Bu davranışlarla başa çıkmak için çeşitli bireysel stratejiler, disiplin ve uyarma yöntemleri ile çeşitli yönetimsel yaptırımlar kullandıklarını ifade etmişlerdir. Bu davranışların önlenmesi için yönetim ve organizasyon yapısında değişiklikler yapılması, finansal ve yapısal destek sağlanması, eğitim kalitesinin arttırılması ve öğretmen yetiştirmenin yeniden gözden geçirilmesi gibi çözüm önerileri sunmuşlardır. Araştırma sonuçları ilgili literatür temelinde tartışılmış ve araştırma kapsamında elde edilen bulgulara dayalı olarak bazı öneriler de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine school principals' views on counterproductive work behaviors (CWB) observed in teachers. The study was designed in accordance with a qualitative case study approach. The study group consisted of 20 secondary school principals working in public middle schools affiliated with the Ministry of National Education in a province in Central Anatolia, selected through convenience sampling. The data were collected through face-to-face interviews using a semi-structured interview form developed by the researcher. Expert opinions were obtained regarding the interview form. The data were analyzed through content analysis. The analyzed data were presented in tables under codes, categories, and themes. The findings indicate that school principals observed the following counterproductive work behaviors in teachers: loafing, work procrastination, lack of professional focus, abuse of leave and medical reports, indifference toward students, sabotage, spreading gossip and rumors, and misuse of school property. As the reasons for these behaviors, they cited personal, organizational, and environmental factors. Principals also stated that these behaviors negatively affect the school environment, the educational process, and students. To cope with such behaviors, they reported using various individual strategies, disciplinary and warning methods, and administrative sanctions. As solutions to prevent these behaviors, they proposed changes in the structure of management and organization, provision of financial and structural support, enhancement of educational quality, and a re-evaluation of teacher training processes. The results of the study were discussed in light of the relevant literature, and several recommendations were developed based on the findings.