Ortaokul müdürlerinin iş ağı becerileri
Networking skills of secondary school principals
  1. Tez No: 949808
  2. Yazar: TUBA BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ortaokul müdürlerinin iş ağı becerilerini incelemektir. Araştırma nitel araştırma paradigmasına uygun olarak tasarlanmıştır. Çalışma grubunda Orta Anadolu'daki bir ilde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda görev yapan ve kolayda örnekleme tekniği ile belirlenen 20 ortaokul müdürü yer almıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış bir görüşme formu ile toplanmıştır. Veri toplama aracı hakkında uzman görüşleri alınmıştır. Veriler içerik analizi yoluyla kod, kategori ve temalara ayrılarak çözümlenmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bazı bulgulara göre ortaokul müdürlerinin dâhil oldukları ve kendilerinin kurdukları iş ağları resmî, yarı resmî ve kişisel olmak üzere üç kategoriden oluşmaktadır. Müdürler resmî ağlara zorunlu olarak dâhil olmaktadırlar. Araştırma kapsamındaki 20 okul müdüründen 16'sı yarı resmî ağ olarak değerlendirilen sendika üyesidir. Müdürlerin en fazla dâhil oldukları ağ kişisel ağlar olup, bu kategoride ilk sırayı sosyal medya ağında yer almak oluşturmaktadır. Ortaokul müdürleri okullarında resmî nitelikte çeşitli ağlar da kurmaktadırlar. Okul Instagram hesabı, okul Facebook hesabı ve okul Twitter hesabı bunlar arasındadır. Araştırma kapsamındaki 20 okul müdüründen yalnızca1'i eğitimle ilgili il düzeyinde yarı resmî kategoride değerlendirilen bir sivil toplum kuruluşu için ağ oluşturma girişiminde bulunmuştur. Okul müdürlerinin kendileri tarafından kurulan kişisel ağlar kategorisinde en üst sırayı yine sosyal medya ağı almaktadır. En az kurdukları ağı ise dernekler ve sosyo-kültürel amaçlı ağlar oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan 20 okul müdüründen yalnızca 2'si dernek ya da kültürel amaçlı bir ağ kurma girişimi içerisinde bulunmuştur. Okul müdürlerinin dâhil oldukları ve kendi kurdukları iş ağlarında iletişim kurma yöntemleri dijital araçlar ve yüz yüze görüşmeler yoluyla gerçekleşmektedir. Eğitim ve öğretim amaçlı katıldıkları iş ağları okul içi ve okul dışı olmak üzere iki paydaş grubundan oluşmaktadır. Okul içi paydaşlar kapsamında yalnızca öğretmenler bulunurken; okul dışı paydaşlar kapsamında üst yöneticiler, diğer okul müdürleri ve özel okul yöneticileri bulunmaktadır. Okul müdürlerinin eğitim ve öğretim amaçlı kurulan iş ağlarında yer alma sebeplerini resmî yazışmalarda yardım almak, meslektaşlarla bilgi alışverişinde bulunmak, akademik başarıyı ve sosyal etkinlikleri takip etmek oluşturmaktadır. Müdürlerin iş ağlarından ayrılma sebeplerini kişisel sebepler, zaman darlığı ve grubun amacından sapması gibi sebepler oluşturmaktadır. Çalışma grubundaki 20 okul müdüründen 19'u yeni yönetici adaylarının“iş ağlarında yer alma ve iş ağı kurma”durumlarına“evet yer alsınlar ve kursunlar”cevabını vermektedir. Araştırmada bu bulgulara dayalı bazı öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the network skills of secondary school principals. There search was designed in accordance with the qualitative research paradigm. The study group consisted of 20 secondary school principals who work in secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in a province in Central Anatolia and were determined through convenience sampling technique. Data were collected using a semi-structured interview form developed by the researcher. Expert opinions were obtained regarding the data collection tool. Data were analyzed by dividing them into codes, categories, and themes through content analysis. According to some findings obtained within the scope of the research, the business Networks that secondary school principals are involved in and that they establish themselves consist of three categories: official, semi-official, and personal. Principals are necessarily involved in official networks. 16 out of 20 school principals within the scope of the research are union members, which is considered as a semi-official network. The network that principals are most involved in is personal networks, and being on social media Networks ranks first in this category. Secondary school principals also establish various official networks in their schools. These include school Instagram accounts, school Facebook accounts, and school Twitter accounts. Only 1 out of 20 school principals within the scope of the research has attempted to establish a network for a civil society organization that is evaluated in the semi-official category at the provincial level related to education. The highest rank in the category of personal Networks established by school principals themselves is again social media networks. The least established Networks are associations and socio-cultural networks. Only 2 out of 20 school principals participating in the research have attempted to establish an associationor a cultural network. The communication methods of school principals in the business networks they are involved in and have established are through digital tools and face-to-face meetings. The business networks they participate in for education and training purposes consist of two stakeholder groups: in-school and out-of-school. While only teachers are included in the scope of in-school stakeholders, upper managers, other school principals and private school administrators are included in the scope of out-of-school stakeholders. The reasons why school principals participate in business Networks established for education and training purposes are to receive assistance in official correspondence, to Exchange in formation with colleagues, to follow academic success and socialactivities. The reasons why principals leave business Networks are personal reasons, lack of time and deviation from the purpose of the group. 19 out of 20 school principals in the study group answered“yes, they should participate and establish”to the situation of new management candidates“being in business Networks and establishing a business network”. Some suggestions based on these findings are also presented in the research.