Existence of competitive equlibrium under financial consrainnts and increasing returns
Finansal kısıtlar ve ölçeğe göre artan getiri altında rekabetçi dengenin varlığı ile ilgili bir araştırma
  1. Tez No: 94981
  2. Yazar: HÜSNİYE NUR ATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM BAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET FİNANSAL KISITLAR VE ÖLÇEĞE GÖRE ARTAN GETİRİ ALTINDA REKABETÇİ DENGENİN VARLIĞI İLE İLGİLİ BİR ARAŞTIRMA H. Nur Ata Ekonomi Bölümü Yüksek Lisans Danışman: Yar. Doç. Dr. Erdem Başçı Ağustos, 2000 Bu çalışmada sonlu periyotlu bir modelde, üretimde fmansal kısıtlar ve ölçeğe göre artan getiri altında rekabetçi dengenin varlığı araştırıldı. Ekonomide iki tip ajanımız var. Üreticinin, ölçeğe göre artan getiri veren üretim teknolojisine sahip olduğunu ve işgücü arz etmediğini, işçinin ise sadece işgücüne sahip olduğ unu varsayıyoruz. Her periyotta faktör piyasasındaki ön ödeme kısıtı nedeniyle, mal piyasası emek piyasası kapandıktan sonra açılabiliyor ve toplam para stoğu değişmiyor. Bu biçimde tanımlanmış bir ekonomide genel dengenin varlığı ve tekliği, ajanların fayda fonksiyonlarının logaritrnik olduğu özel durum için ispatlanmıştır. Anahtar Kelimeler ve Ifadeler.Olçeğe Göre Artan Getiri, On Ödeme Kısıtı, Kâğıt Para. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXISTENCE OF COMPETITIVE EQUILIBRIUM UNDER FINANCIAL CONSTRAINTS AND INCREASING RETURNS H. Nur Ata M. A. in Economics Advisor: Assist. Prof. Dr. Erdem Başçı August, 2000 In this work we analyze the existence of equilibrium under increasing returns in a limited participation model. There are two types of agents. Producer type has an increasing returns to scale (IRS) technology with no labor endowment while worker type has only labor endowment. Economy consists of three pe riods. At each period, due to cash-in-advance constraints imposed on factor purchases, goods market opens after the labor market closes. Total money stock is assumed to be constant. With this setup we were able to establish the existence and uniqueness of competitive equlibrium with increasing returns for the special case that the agent's preferences are being represented by logarith mic utility. Keywords and Phrases: Inreasing Returns, Limited Participation, Fiat money. Ill