Ebubekir Ratib Efendi as an Ottoman envoy of knowledge between the east and the west
Doğu ile batı arasında bir Osmanlı bilgi elçisi olarak Ebubekir Ratib Efendi
  1. Tez No: 94980
  2. Yazar: FATİH BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Avrupa'ya gönderilen Osmanlı elçilerinin raporları, Osmanlı ve Avrupa dünya görüşleri arasındaki farkı anlama açısından bize önemli ip uçları sunmaktadır. Osmanlı elçilerinin Avrupa kültürünü algılayış tarzı, genelde, Osmanlı'nın gözündeki Avrupa tasvirini şekillendirmiştir. Bu açıdan, Ebûbekir Râtib Efendi'nin Viyana Sefâretnâmesi adlı eseri üzerinde durularak bir Osmanlı elçisinin Fransız İhtilali sonrasında Habsburg İmparatorluğu ve Avrupa hakkındaki gözlemleri irdelenecektir. Râtib Efendi'nin yaklaşık 500 sayfa büyüklüğündeki bu uzun eseri, Osmanlı'nın Avrupa'nın genel durumunu anlama iştiyakına delalet etmektedir. Bu çalışmada ilk olarak Râtib Efendi (1749-1799)'nin hayatı ve eserleri üzerinde duracağız. Onun yaşam öyküsü, Osmanlı bürokrasisindeki elit-içi çatışmaya ışık tutacaktır. Râtib Efendi'nin Habsburg İmparatorluğu'nda bulunan askerî akademiler konusundaki gözlemlerinin III. Selim (1789-1807) devrindeki Nizâm-ı Cedîd hareketinin eğitim politikasını etkilediği görülmektedir. Bu nedenle, Râtib Efendi tarafından açıklandığı şekliyle, Habsburg İmparatorluğu'ndaki askerî akademiler konusu üzerinde duracağız. Ayrıca, Râtib Efendi'nin Osmanlı İmparatorluğu'nun gerileyişi konusundaki düşüncelerine yer vereceğiz. Bu bağlamda, onun fikirleriyle nasihatnâme yazarlarının fikirleri arasındaki benzerlikler belirtilecektir. Bir Osmanlı elçisinin Avrupa politikası konusundaki bilgisinin sınırlarını görmek açısından, Râtib Efendi'nin Avrupa politikası üzerindeki görüşleri de ayrıca incelenecektir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The reports of the Ottoman ambassadors about the European states would give us crucial clues for understanding the difference between the world views of the Ottoman Empire and of the European states. Ottoman ambassadors' view of European culture, in general, shaped the picture of Europe in the eyes of the Ottomans. In this respect, Râtib Efendi's ambassadorial report, Viyana Sefâretnâmesi (1792), will be analyzed in terms of understanding how an Ottoman ambassador perceived the Habsburg Empire and Europe in the aftermath of the French Revolution. Râtib Efendi's lengthy work, approximately 500 pages, implies the Ottomans' willingness to understand the state of affairs in Europe. In this study, firstly we will explain Râtib Efendi (1749-1799)'s life and his works. His life story would shed light on the intra-elite conflict in the Ottoman bureaucracy. It seems that Râtib Efendi's observations on the military academies of the Habsburg Empire affected the educational policy of the New Order in the reign of Selim III (1789-1907). Hence, we will elaborate on the military academies in the Habsburg Empire as expressed by Râtib Efendi. We will also analyze his views on the decline of the Ottoman Empire. It will be point out that his views had crucial similarities with the ideas explained in the decline treatises. Also, his views on the European politics will be examined in order to understand the limits of an Ottoman ambassador's knowledge about the politics of Europe.