Yetişkin bireylerde dijital oyun bağımlılığı, sosyal yetkinlik, çözüm odaklı düşünme ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between digital game addiction, social competence, solution-focused thinking and life satisfaction in adults
- Tez No: 949811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA ÖKSÜZ POPLATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışması, dijital oyunların yetişkin bireylerin sosyal yetkinlikleri, çözüm odaklı düşünme becerileri ve yaşam doyumu üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde dijital oyunlar yalnızca bir eğlence aracı değil, aynı zamanda bireyler arası sanal etkileşim ve bilişsel gelişim için önemli bir platform haline gelmiştir. Çalışma, nicel bir araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup Türkiye'deki yetişkin oyun kullanıcıları üzerine odaklanmıştır. Araştırmada, katılımcıların dijital oyun oynama alışkanlıkları, oynama süresi ve sıklığı gibi değişkenlerin sosyal yetkinlik düzeyleri, çözüm odaklı düşünme becerileri ve yaşam doyumları üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, dijital oyunların bireylerin sanal etkileşimlerini destekleyebileceğini, çözüm odaklı düşünme yeteneklerinin geliştirebileceğini ve yaşam doyumunu artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bu tez, dijital oyunların yalnızca eğlence aracı olmanın ötesine geçtiğini ve bireylerin sosyal, bilişsel ve duygusal yaşamlarında önemli bir etkileşim alanı sunduğunu ortaya koymaktadır. Dijital oyunların özellikle genç yetişkinler için bir destek aracı olarak değerlendirebileceği yönünde gelecek araştırmalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effects of digital games on adult individuals' social competence, solution-focused thinking skills, and life satisfaction. In today's world, digital games have evolved beyond being mere entertainment tools and have become significant platforms for virtual interaction and cognitive development among individuals. This study was conducted using a quantitative research method and focused on adult game users in Turkey. It analyzes the impact of variables such as participants' digital gaming habits, duration, and frequency of gameplay on their levels of social competence, solution-focused thinking skills, and life satisfaction. The findings indicate that digital games can support virtual social interactions, enhance solution-oriented thinking abilities, and have the potential to increase life satisfaction. In conclusion, this thesis reveals that digital games go beyond being a source of entertainment and provide a meaningful field of interaction in individuals' social, cognitive, and emotional lives. It also suggests that digital games can be considered as supportive tools particularly for young adults, and it paves the way for future research in this area.