Denizcilik eğitiminde köprüüstü simülatörü kullanımı ve teknoloji kabulünün bulanık çok kriterli karar verme yöntemleriyle incelenmesi
An investigation of bridge simulator use and technology acceptance in maritime education with fuzzy multicriteria decision making methods
  1. Tez No: 949825
  2. Yazar: GURBET BÜYÜKÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Eğitim ve Öğretim, Marine, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Deniz taşımacılığı, küresel ticaretin önemli bir unsuru olup düşük maliyetli ve geniş kapasiteye sahip ulaşım alternatifi sunarak ekonomik büyümeye katkı sağlamaktadır. Teknolojik sistemlerin gemilerin sevk ve idaresine katkısı büyük olsa da nihai kontrol ve sorumluluk hala insanlarda kalmaktadır. Bu durum, sektörde vasıflı ve donanımlı personel ihtiyacını doğurmuştur ve bu ihtiyaç denizcilik eğitimiyle karşılanmaktadır. Dolayısıyla denizcilik eğitiminde simülatör kullanımı, mesleki yeterliliklerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda tezin amacı, güverte sınıfı denizcilik eğitimlerinde kullanılan köprüüstü simülatörlerinin etkinliğini değerlendirmek ve belirlenen kriterlere göre en çok tercih edilen simülatör firmasını tespit etmektir. Tezin verileri anket tekniği ile toplanmış ve literatürden elde edilen“Fayda, Tasarım, Gerçekçilik (Aslına Uygunluk), Maliyet, Güvenilirlik”ana kriterleri Bulanık AHP (Fuzzy Analytic Hierarchy Process) yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulanık AHP analizi sonucunda en yüksek ağırlığa sahip ana kriterin“Güvenilirlik”olduğu belirlenmiştir.“Gerçekçilik”ise ikinci sırada yer alırken“Tasarım”kriteri ise son sırada yer almıştır. Her bir ana kritere ait alt kriterlerin de Bulanık AHP yöntemiyle analizi yapılmış ve kriter öncelikleri belirlenmiştir. Sonrasında ana kriterler ve alt kriterler açısından simülatör firmaları Bulanık PROMETHEE (Fuzzy Preference Ranking Organization Method for Enrichment Evaluations) ve Bulanık TOPSIS (Fuzzy Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) ile değerlendirilip tercih edilen firmaların sıralamaları yapılmıştır. Yapılan sıralamada en yüksek sıralamayı alan firma A, tüm sıralamalarda birinci sırada yer almıştır. Diğer firmalar arasında D, B ve E firmaları belirli kriterlerde güçlü performanslar sergilemiş, ancak C firması tüm kriterlerde son sırada yer almıştır. Tez, simülatör seçiminde bilinçli kararlar alınmasına katkı sağlayarak denizcilik eğitiminde kalitenin artırılmasına yönelik önemli bir rehber sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Maritime transport is an important element of global trade and contributes to economic growth by providing a low-cost, high-capacity transport alternative. While technological systems have contributed greatly to the management of ships, the ultimate control and responsibility remains with people. This has led to a need for skilled and equipped personnel in the sector, and this need is met through maritime education. The use of simulators in training plays an important role in the development of professional skills. The aim of this study is to evaluate the effectiveness and acceptance of bridge simulators used in deck class maritime training from the perspective of maritime educators and to identify the most used simulator company according to the criteria identified. The data were collected by questionnaire and the main criteria“utility, design, realism (fidelity), cost, reliability”obtained from the literature were analysed by Fuzzy AHP method. As a result of the Fuzzy AHP analysis it was found that the main criterion with the highest weight was“Reliability”. While“Realism”ranked second, the criterion“Design”ranked last. The sub-criteria of each main criterion were analysed by Fuzzy AHP method and criterion priorities were determined. Then, in terms of the main criteria and sub-criteria, the simulator companies were evaluated by Fuzzy PROMETHEE and Fuzzy TOPSIS and the ranking of the preferred companies was made. Company A, which received the highest ranking in the ranking, ranked first in all rankings. Among the other companies, companies D, B and E showed strong performances in certain criteria, but company C ranked last in all criteria. The thesis provides an important guide to improve the quality of maritime education by contributing to making informed decisions in simulator selection.