Ergenlerde dijital bağımlılık, yalnızlık, psikolojik sağlamlık ve dindarlık arasındaki ilişki üzerine nicel bir araştırma
A qualitative study on the relationship between digital addiction, loneliness, psychological resilience and religiosity in adolescents
  1. Tez No: 949823
  2. Yazar: UBEYDULLAH İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAYNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, lise öğrencilerinin dijital bağımlılık ve yalnızlık düzeylerinin, psikolojik sağlamlık ve dindarlık üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada nicel yöntem tercih edilmiş olup, veriler IBM SPSS paket programı ve yapısal eşitlik modellemesi (YEM) ile analiz edilmiştir. Araştırmada ölçme araçları olarak“Dijital Bağımlılık Ölçeği”,“Yalnızlık Ölçeği”,“Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve“Dindarlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 13-18 yaş aralığında farklı lise türlerinde öğrenim gören 9, 10, 11, 12. sınıf toplam 642 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma bulguları, dijital bağımlılık ve yalnızlık düzeylerinin katılımcılar arasında orta düzeyde, psikolojik sağlamlığın ise orta seviyenin biraz üzerinde olduğunu ortaya koymuştur. Bulgulara göre, dijital bağımlılık kız öğrencilerde, üst sınıflarda ve orta-alt gelir grubundaki öğrencilerde anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Yalnızlık düzeyi ise özellikle meslek liseleri, düşük gelir grupları ve küçük yerleşim yerlerindeki öğrencilerde daha yüksek düzeyde tespit edilmiştir. Ayrıca müsamahakâr ve otoriter aile tutumları, öğrencilerin dijital bağımlılık ve yalnızlık düzeylerini artırıcı yönde etki göstermiştir. Yapılan analizler sonucunda dijital bağımlılığın psikolojik sağlamlıku negatif yönde etkilediği; yalnızlığın ise hem psikolojik sağlamlık hem de dindarlık üzerinde güçlü negatif etkileri olduğu belirlenmiştir. Psikolojik sağlamlık arttıkça dindarlık düzeylerinin düştüğü bulgusuna ulaşılmıştır. Çalışmanın bulguları literatüre ve uygulamalara önemli katkılar sağlamaktadır. Gelecekteki araştırmaların, farklı okul türlerinden ve geniş örneklemlerle yapılması önerilmektedir. Ayrıca dijital bağımlılık ve yalnızlıkla mücadeleye yönelik okul temelli destek programları geliştirilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to investigate the effects of digital addiction and loneliness levels among high school students on psychological resilience and religiosity through. A quantitative research method was utilized, and data were analyzed using the IBM SPSS software package and SEM.“Digital Addiction Scale”, 'Loneliness Scale', 'Psychological Resilience Scale' and 'Religiosity Scale' were used as measurement tools in the study. The sample of the study consisted of a total of 642 9th, 10th, 11th, 12th grade students between the ages of 13-18 studying in different high school types. Findings indicated that the levels of digital addiction and loneliness among participants were moderate, while psychological resilience was slightly above average. Digital addiction was significantly higher among female students, upper-grade students, and those in the lower-middle income group. Loneliness levels were notably higher among vocational high school students, lower-income groups, and students living in smaller settlements. Furthermore, permissive and authoritarian family attitudes increased students' levels of digital addiction and loneliness. Analyses revealed that digital addiction negatively affected psychological resilience, while loneliness had strong negative effects on both psychological resilience and religiosity. Additionally, as psychological resilience increased, religiosity levels decreased. In conclusion, the findings provide substantial contributions to the literature and practical applications. It is recommended that future research include diverse school types and larger samples. Additionally, developing school-based intervention programs aimed at combating digital addiction and loneliness is crucial.