Siyer coğrafyasına dair harita ve atlas çalışmaları
Map and atlas studies on sirah geography
  1. Tez No: 949826
  2. Yazar: MERYEM VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAÜDDİN VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Haritalar kayalara çizilenlerden günümüz dijital haritalarına kadar insanın hayatında hep bir şekilde var olan materyallerdir. Coğrafya, tarih, astronomi, dilbilimi vb. birçok ilim dallarında çizilen haritalar siyer alanında da çalışılmıştır. Siyer kaynaklarında bulunan yer isimleri, yer göstermeler ve coğrafi bilgiler kullanılarak siyerin coğrafi olarak anlaşılması sağlanmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde siyer tarihi coğrafyasına yönelik çizilen bu haritaların kaynakları incelenerek siyer kaynakları tarihi coğrafya açısından incelenmiştir. İkinci bölümde harita, atlas kitapları, siyer müzeleri, ortaokul ve liselerde okutulan siyer haritaları hem teknik ve tematik olarak incelenmiş hem de genel bir değerlendirmede bulunulmuştur. Sonuçta mevcut siyer haritalarının siyer coğrafyasının anlaşılmasında kıymetli bir yere sahip oldukları anlaşılmaktadır. Bununla birlikte siyer tarihi coğrafyasının arşiv ve saha araştırmalarına dayanarak ortaya konulması için yapılan çalışmalar henüz başlangıç noktasındadır.
Özet (Çeviri)
Maps have always held a significant place in human life, from those drawn on rocks to today's digital maps. In addition to fields such as geography, history, astronomy, and linguistics, maps have also been studied within the discipline of Sirah. By using place names, spatial references, and geographical information found in Sirah sources, it has become possible to gain a geographical understanding of the Sirah. In the first part of this study, the sources of maps drawn with a focus on the historical geography of the Sirah are examined, and Sirah sources are analyzed from a historical-geographical perspective. The second part provides both a technical and thematic analysis, as well as a general evaluation of maps, atlases, Sirah museums, and the maps found in middle and high school Sirah textbooks. It is evident that existing Sirah maps hold significant value in facilitating an understanding of the geography of the Sirah. However, efforts to construct the historical geography of the Sirah based on archival and field research are still at an early stage.