Etki eden ve etkilenen gözüyle ınstagramda yapılan din eğitimi paylaşımları üzerine nitel bir araştırma
A qalitative research on religious education posts on instagram from the perspective of influencer and influenced
  1. Tez No: 949829
  2. Yazar: HATİCE ALİBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Religion, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Instagram üzerinden yapılan din ve din eğitimi paylaşımlarının değerlendirildiği bu çalışmada nitel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada gönüllük esasına dayalı olarak 3 ayrı grup olarak içerik üreticileri, veli ve hedef kitleden toplam 30 kişi ile görüşme yapılmıştır. Görüşmelerde mevcut sosyal medyanın din eğitimi açısından ne durumda olduğu ve ilerleyen zamanlarda nasıl daha faydalı olabileceği üzerine tespitler yapılmıştır. Elde edilen tüm verilerin yorumlanmasında amaçlı rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Tüm dünyanın teknolojik gelişmeleri konuştuğu ve kullandığı bu çağda din ve eğitim alanında da teknolojik gelişmelerin etkisi görülmeye devam etmektedir. Sosyal medya uygulamalarında her türlü bilginin bulunması dini bilgilerinde var olmasını zorunlu kılmıştır. Farklı görüş ve kültürlere ait kişilerin sosyal medya uygulamalarını kullanması kişilerin dini bilgileri bu tür uygulamalardan öğrenmesine sebep olabilmektedir. Etkileyen ve etkilenen yönüyle instagram üzerinden yapılan din eğitimi paylaşımlarının hangi amaca hizmet ettiği tartışılmaktadır. Bu bağlamda instagram üzerinden yapılan din eğitimi paylaşımları etkili midir? Din eğitimi hakkında daha nitelikli içerikler üretilmesi için neler yapılabilir? soruları üzerinde durularak çıkarımları yapılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda ede edilen verilerde tüm katılımcı gruplarının ortak görüşü instagram üzerinden yapılan din eğitimi paylaşımlarının etkili olduğu ancak geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Hedef kitle ve veli gruplarının içerik üreticilerinden beklentileri belirlenerek nitelikli din eğitimi içeriği oluşturulması için önerilerde bulunulmuştur. İçerik üreticilerinin veli ve hedef kitleden aldıkları dönütler değerlendirilerek takipçi kitlesinin beklentilerinin ne olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bu veriler karşılaştırmalı olarak sunulmuş ve temalar oluşturularak incelenmiştir. Pozitif ve negatif yönleriyle ele alınan temalar instagramın din eğitimi alanına sağladığı avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesinde fayda sağlamıştır. Çalışmanın genelinde instagramın din eğitimi anlamında avantajlı yönlerinin öne çıktığı tespit edilmiştir. Çeşitli şekillerde paylaşım yapan içerik üreticileri takipçilerini etkisi altına alan bir güce sahiptir. Günlük yaşamları, giyim tarzları, eğitimleri ve fikirleri ile etki uyandıran içerik üreticilerinin verdikleri tavsiyeler önem teşkil etmektedir. Her yaş ve seviyede kişilere ulaşabilen içerik üreticilerinin sosyal medyada sergiledikleri yaşam biçimleri binlerce kişiye örnek olmaktadır. Pozitif ve negatif anlamda birçok örneğin bulunduğu instagramda bir yandan din ve din eğitimine dair içeriklerin üretilmesi bilgi yayma konusunda pozitif etki ederken diğer yandan takipçilerin aradıkları sorulara cevap bulması açısından da etkilidir. Bu bağlamda instagram uygulamasının amacı ve tarihsel gelişimi incelenerek sosyal medyanın din ve din eğitimine dair etkilerinin tespit edilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Tespitlerin yapılmasında içerik üreticiler ve takipçilerin görüşleri doğrudan etkili olmuştur. Kullanıcı görüşleri temalara ayrılarak incelenmiş ve instagramda nitelikli bir din eğitiminin var olması için neler yapılabileceği üzerinde durulmuştur
Özet (Çeviri)
This research uses a qualitative method to examine Instagram posts related to religion and religious education. The study was conducted with 30 voluntary participants from three different groups: content creators, parents, and individuals from the target audience. The interviews aimed to understand the current role of social media in religious education and explore how it could be used more effectively in the future. All collected data were interpreted, organized into thematic headings, and followed by suggestions drawn from the findings. As the world increasingly adopts and discusses technological developments, their influence is also visible in the fields of religion and education. Religion plays a central role in all aspects of life. The presence of various types of information on social media platforms has made the inclusion of religious content both necessary and inevitable. Since people from different cultures and beliefs use these platforms, they may adopt elements unfamiliar to their own traditions while engaging with others. Instagram, being one of the most widely used platforms, is especially quick in spreading such influences. Content creators who share through different formats hold significant influence over their audiences. With their lifestyles, clothing choices, educational backgrounds, and opinions, they help shape the thoughts and behaviors of followers. The guidance they offer is important, as they reach individuals from a wide range of age groups and educational levels. The lives they present on social media often serve as examples to thousands. While Instagram includes both positive and negative content, posts about religion and religious education help spread knowledge and offer answers to the questions followers may have. In this context, the purpose and development of Instagram were reviewed to better understand its impact on religious education. The views of both content creators and followers directly shaped the findings. These opinions were analyzed under specific themes to explore how more meaningful and effective religious education can be offered on Instagram. Suggestions were provided for content creators, with a focus on how to produce high-quality and reliable content.