Dilekçe hakkının kullanılmasının engellenmesi suçu
Offense of preventing the exercise of the right to petition
- Tez No: 949828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN ÖZOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 121. maddesinde, dilekçe hakkının kullanılmasının engellenmesi suçu düzenlenmiştir. Bu suç, kişinin belirli bir hakkını kullanmak amacıyla yetkili kamu makamına sunduğu dilekçesinin hukuki bir neden olmaksızın kabul edilmemesi durumunda oluşur. Dilekçe hakkının kullanılmasının engellenmesi suçu dilekçe hakkını korumayı amaçlayan bir suçtur. Suçun hukuki konusunun dilekçe hakkı olması nedeniyle, suçun kanuni tanımında özellikli belirli durumların varlığı dikkati çekmektedir. Suçun kanuni tanımında yer alan“yetkili kamu makamlarına”ve“hukuki bir neden olmaksızın”ibarelerinin anlamının tespiti, suç tipinin anlaşılması bakımından önem arz etmektedir. Ayrıca, dilekçe hakkının kullanılmasının engellenmesi suçunun hukuki konusunun dilekçe hakkı olması nedeniyle, bu suç yalnızca ceza hukuku ile değil, aynı zamanda anayasa hukuku ile de sıkı bir ilişkiye sahiptir. İki bölümden oluşan çalışmamızda öncelikle; suçun hukuki konusunun dilekçe hakkı olması sebebiyle, dilekçe kavramı, dilekçe hakkı, dilekçe hakkının hak ve özgürlükler içerisindeki yeri, bilgi edinme hakkı ile dilekçe hakkı arasındaki ilişki, dilekçe hakkının temel fonksiyonları, dilekçe hakkının Türk hukukundaki tarihsel gelişimi, dilekçe hakkının kullanım esasları, dilekçe hakkının kullanılması ile ilgili sorumluluklar ve TBMM'ye ve yetkili makamlara verilen dilekçelerin incelenme usulüne değinilmiştir. İkinci olarak, dilekçe hakkının kullanılmasının engellenmesi suçu, suç inceleme sistematiği çerçevesinde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son olarak ise, suçun özel görünüş biçimlerinden içtima başlığı altında Yargıtay kararları çerçevesinde görevi kötüye kullanma suçuyla ilişkisi ve yaptırım ile muhakeme usulü değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Article 121 of the Turkish Penal Code No. 5237 regulates the crime of obstructing the exercise of the right to petition. This crime occurs when a person's petition submitted to authorized public authorities in order to exercise a certain right is not accepted without a legal reason. The crime of obstructing the exercise of the right to petition is a crime that aims to protect the right to petition. Since the legal subject of the crime is the right to petition, the existence of specific situations in the legal definition of the crime draws attention. Determining the meaning of the phrases“to authorized public authorities”and“without a legal reason”in the legal definition of the crime is important in terms of understanding the type of crime. In addition, since the legal subject of the crime of obstructing the exercise of the right to petition is the right to petition, this crime has a close relationship not only with criminal law but also with constitutional law. In our study consisting of two parts, first of all; Since the legal subject of the crime is the right to petition, the concept of petition, the right to petition, the place of the right to petition among rights and freedoms, the relationship between the right to information and the right to petition, the basic functions of the right to petition, the historical development of the right to petition in Turkish law, the principles of using the right to petition, the responsibilities regarding the use of the right to petition and the procedure for examining petitions submitted to the Turkish Grand National Assembly and authorized authorities are discussed. Secondly, the crime of obstructing the use of the right to petition is examined in detail within the framework of the criminal examination systematic. Finally, under the title of concurrence, one of the special forms of the crime, its relationship with the crime of abuse of office within the framework of the decisions of the Court of Cassation and the procedure for sanctioning and prosecution are evaluated.