Koşut eğitim programına göre farklılaştırılmış ingilizce öğretim programının özel yetenekli öğrencilerin akademik başarılarına, yaratıcı yazmalarına ve özyeterliklerine etkisi
The effect of differentiated foreign language learning program on the basis of parallel curriculum instruction on academic achievement, creative writing skills and self- efficacy of gifted and talented students
- Tez No: 949840
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu araştırmada, özel yetenekli öğrencilere yönelik Koşut (Paralel) Eğitim Programı (KEP) modeline dayalı farklılaştırılmış bir İngilizce öğretim programı tasarlanmış ve bu programın öğrencilerin akademik başarıları, yaratıcı yazma becerileri ile yazmaya ilişkin öz yeterlik düzeyleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma, Trabzon'daki Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) öğrenim gören 6. sınıf Bireysel Yetenekleri Fark Etme (BYF) düzeyindeki öğrencilerle yürütülmüş; çalışmada, kontrol gruplu ön test-son test desenine sahip deneysel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırmaya toplam 24 öğrenci dâhil edilmiş ve bu öğrenciler deney ile kontrol gruplarına eşit sayıda rastgele atanmıştır. Geliştirilen İngilizce Başarı Testi'nin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları, Trabzon ve Rize'deki BİLSEM'lerde öğrenim gören 315 özel yetenekli öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiş ve testin pilot uygulaması yapılmıştır. Ön test sonuçları, grupların başlangıç düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığını ve böylece grupların denk olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen verilerin analizinde; gruplar arası farkları incelemek için Mann-Whitney U testi, grup içi değişimleri değerlendirmek için Wilcoxon işaretli sıralar testi ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Araştırma bulguları, farklılaştırılmış öğretimin uygulandığı deney grubunun; anlama, uygulama, çözümleme, değerlendirme ve yaratma bilişsel düzeylerinde kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek başarı gösterdiğini ortaya koymuştur. Ancak, hatırlama düzeyinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Buna ek olarak, yaratıcı yazma becerileri ile yazmaya yönelik öz yeterlik puanlarında da deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklar saptanmıştır. Bu sonuçlar, Koşut Eğitim Programı (KEP) modeline dayalı farklılaştırılmış öğretimin, özel yetenekli öğrencilerin yabancı dil öğrenme süreçlerinde etkili bir yaklaşım olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a differentiated English language teaching program based on the Parallel Curriculum Model (PCM) was designed for gifted students, and its effects on students' academic achievement, creative writing skills, and writing self-efficacy levels were evaluated. The research was conducted with 6th-grade students at the“Awareness of Individual Talents”(BYF) level enrolled at the Science and Art Center (SAC) in Trabzon. An experimental research design with a pre-test–post-test control group structure was employed. A total of 24 students participated in the study and were randomly assigned in equal numbers to experimental and control groups. The validity and reliability studies of the English Achievement Test developed for this research were conducted with 315 gifted students from SACs in Trabzon and Rize, and a pilot implementation of the test was carried out. Pre-test results showed no statistically significant differences between the groups' initial levels, confirming their equivalence. In the data analysis process, the Mann-Whitney U test was used to examine intergroup differences, the Wilcoxon signed-rank test to assess within-group changes, and descriptive statistics were employed. The findings revealed that the experimental group demonstrated statistically significant difference over the control group in the cognitive domains of understanding, applying, analyzing, evaluating, and creating. However, no statistically significant difference was observed between the groups at the remembering level. Furthermore, significant differences favoring the experimental group were also found in students' creative writing skills and writing self-efficacy scores. These results indicate that differentiated instruction based on the Parallel Curriculum Model is an effective approach for enhancing the foreign language learning process of gifted students.