Eyyûbîler ve Selâhaddîn Eyyûbî hakkında yapılan araştırma eserler üzerine genel bir değerlendirme
Research on Ayyubids and Saladin Ayyubid: A general evaluation of the works
- Tez No: 949844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT RECEP KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eyyûbîler ve Selâhaddîn Eyyûbî, Orta Çağ dünya tarihinde büyük değere sahiptir. Bu durumun temel nedenlerinin başında Eyyûbî Devleti kurucu hükümdarı Selâhaddîn Eyyûbî'nin Frenklere karşı giriştiği büyük mücadeleler ve mücadelelerin sonucunda Kudüs'ü fethederek bölgenin tekrar İslam coğrafyası haline gelmesini sağlamasıdır. Gerçekleşen mücadelelerin neticelerinde Doğulu ve Batılı müellifler tarafından dönemin siyasî ve kültürel şartları göz önüne alınarak gerçekleşen durum ve olaylar hakkında birçok eser kaleme alınmıştır. Müelliflerin vermiş olduğu eserler içerisinde objektif eserlerin yanı sıra subjektif eserlerde ortaya çıkmıştır. Çalışmamızda; Eyyûbîler ve Selâhaddîn Eyyûbî hakkında müelliflerin yapmış oldukları çalışmaları, Türkçe kaleme alınmış kitap ve tez türündeki eserleri, Yabancı dilde kaleme alınan İngilizce, Almanca, Fransızca, Endonezce ve Arapça temin edilebilen kitap ve tez türündeki eserlerle Türkçeye çevirisi yapılan eserleri; bu eserlere binaen eserin müellif tarafından yazılış amacı, fiziksel özelliği, temel düşüncesi, içerik ve bölümler ele alınarak Eyyûbîler ve Selâhaddîn Eyyûbî hakkında yapılan araştırma eserler incelenerek değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ayyubids and Saladin Ayyubid have great value in medieval world history. The main reason for this situation is that the founding ruler of the Ayyubid State, Saladin Ayyubid, conquered Jerusalem as a result of the great struggles and fights he undertook against the Franks and ensured that the region became Islamic geography again. As a result of the struggles, many works were written by Eastern and Western authors about the situations and events that took place, taking into account the political and cultural conditions of the period. Among the works produced by the authors, in addition to objective works, subjective works have also emerged. In our study; the studies of the authors about the Ayyubids and Saladin Ayyubid, their books and theses written in Turkish, books and theses written in foreign languages such as English, German, French, Indonesian and Arabic and their works translated into Turkish; Based on these works, the purpose of the work by the author, its physical characteristics, basic idea, content and sections were taken into consideration and the research works about Ayyubids and Saladin Ayyubid were examined and evaluated.