Rotator cuff rüptürü hastalığı ile omuz morfolojisi arasında ilişkinin manyetik rezonans görüntüsü üzerinden araştırılması
The relation between rotator cuff rupture disease and shoulder morphology a case-control study on magnetic resonance image
  1. Tez No: 949869
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER İNCESOY
  3. Danışmanlar: DR. RAHMİ YAVUZ ÖNEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kullanarak, rotator manşet rüptürü hastalığı ile kritik omuz açısı, glenoid versiyonu, akromiyon angülasyonu, akromiyon indeksi ve akromiyon tipi gibi morfolojik parametrelerin arasındaki korelasyonun araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: M.S. Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine 2014-2018 yılları arasında omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığı şikayeti nedeniyle başvurmuş hastalar geçmişe yönelik olarak tarandı. 436 manşet yırtığı saptanmış hasta ile aynı zaman dilimi içerisinde manşet yırtığı saptanmayan 434 kontrol hastası çalışmaya dahil edildi. Hastanemizin MR arşivi üzerinde çalışılarak; kritik omuz açısı, glenoid versiyonu, akromiyon angülasyonu, akromiyon indeksi ve akromiyon tipi morfolojik parametreleri incelendi. Çalışmamız vaka – kontrol çalışması olarak planlandı. Bulgular: Hasta grupta akromiyon indeksi 0,7° ± 0,1°, kritik omuz açısı 33,6° ± 3,9°, glenoid versiyonu -3,5° ± 4,6°, akromiyon angülasyonu 13,55° ± 9,0° saptanmıştır. Kontrol grupda akromiyon indeksi 0,6° ± 0,1°, kritik omuz açısı 31,6° ± 4,7°, glenoid versiyonu -2,2° ± 4,6°, akromiyon angülasyonu 12,3° ± 8,6° saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, we aimed to determine the relationship between rotator cuff rupture disease and parameters of shoulder morphology, such as critical shoulder angle, glenoid version, acromion angulation, acromion index and acromion type, using magnetic resonance imaging (MRI). Material and Method: The patients who applied to Health Science University Baltalimani Bone Diseases Education and Research Hospital Department of Orthopedics in 2014-2018 due to shoulder pain and limitation of motion were screened retrospectively. In addition to 436 patients with rotator cuff tears, 434 control patients without cuff tear were included in the study. Working on MR archive of our hospital; morphological parameters such as critical shoulder angle, glenoid version, acromion angulation, acromion index and acromion type were examined. Our study was planned as case - control study. Results: In the patient group, the acromion index was 0.7° ± 0.1°, the critical shoulder angle was 33.6° ± 3.9°, the glenoid version was -3.5° ± 4.6°, and the acromion angulation was 13.55° ± 9.0°. In the control group, acromion index was 0.6 ° ± 0.1 °, critical shoulder angle was 31.6 ° ± 4.7 °, glenoid version was -2.2 ° ± 4.6 °, acromion angulation was 12.3 ° ± 8.6 °.