Değişen Orta Doğu dengelerinde Türkiye-İsrail yakınlaşması
Approaching of Turkey-Israel on changing of the Middle East balances
- Tez No: 117839
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Babil Sürgününden sonra dünyanın dört bir yanına dağılan Yahudiler başka milletlerin topraklarında benliklerini kaybetmeden yaşamlarını sürdürmüşlerdir. İki bin yıllık sürgün hayatı boyunca Türkler Yahudi yaşamında farklı bir yer edinmişlerdir. Bu dönemlerde Türk toprakları, Yahudiler için bir sığınma alanı olmuştur. Çok eskilere dayanan ilişkilerde Türkler ile Yahudiler arasında tarihi bir bağ gelişmiştir. Bu bağ Türk-İsrail ilişkilerinin gelişiminde sağlam bir altyapı olmuştur. Yahudiler Filistin topraklan üzerinde II. Dünya Savaşı'ndan sonra küçük bir coğrafi alanda modern bir devlet kurmuşlardır. Türkiye yeni kurulan devleti tanıyan ilk Müslüman ülkedir. İsrail'in ülke olarak dünya devletleri arasında yerini almasından itibaren kısa tarihine dört savaş sığdırmış ancak devlet niteliğini yitirmemiştir. Bu dönemde Türkiye İsrail ile ilişkilerini Arap- İsrail dengesinde sürdürmüş, en kötü zamanlarda bile kesintiye uğratmamıştır. Son on yılda Türkiye-İsrail ilişkileri baş döndürücü gelişmelere sahne olmuştur. Özellikle doksanlı yılların ikinci yarısından sonra iki ülke arasında ekonomik, ticari, siyasal, askeri alanlarda birçok işbirliği söz konusu olmuştur. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Soğuk Savaş kavramının anlamını yitirdiği Orta Doğu bölgesinde yeniden şekillenme çerçevesinde Türkiye-İsrail birlikteliği çalışmanın ana temasını oluşturmaktadır. Bu çalışmayla iki ülkeyi işbirliğine yönelten sebepler ile işbirliğinin siyasi, askeri ve ekonomik yansımalarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmada İsrail'in tarihi ile birlikte İsrail'deki yapılara ilişkin araştırmaya temel teşkil edecek veriler ele alınmıştır. Çalışmanın odak noktasını iki ülke açısından da yapılan yakınlaşmaya ilişkin değerlendirmeler oluşturmaktadır. İki ülke arasındaki işbirliğini etkileyebilecek olgulara da yer verilmiş, bu çerçevede iki ülke ilişkilerinin geleceği üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak Türkiye-İsrail arasında son birkaç yılda meydana gelen işbirliği her iki ülke açısından da yararlı olacağı ayrıca kapsamı 911genişletildiğinde uzun vadede bölgeye barış, huzur ve istikrar getireceği değerlendirilmektedir. 'm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After Babylon Exile, The Jews, is dispersed all around the World, lives without losing conceit in other countries land. During two millennium of exile period of time, The Turks have been in a different position on Jews life. In this period Turkish Land has been refuge area for Jews. In early times relationship between Turks and Jews grew up. This connection has been strong infrastructure for growing up relation between Turks and Jews. After Second World War, The Jews established a modern state in a small area on Palestine Land. Turkey, is the first Muslim country, recognize Israel. Israel that takes place among The World countries, fought against Arabians in a short hictorical period, wasn't loose characteristic of state. In this period Turkey has continued relations with Israel on balance of Arab- Israel. Even in poor times relations have attended. Last decade years, marvelous improvements in relations between Turkey and Israel, have occured. After second half of fast decade years, cooperation on economical, trade, diplomacy and military between Turkey and Israel was grew up. Collapsing of USSR, loosing importance of Cold War and cooperation of Turkey and Israel in Middle East region is basic topic of this study. With this study is aimed to reasons of steer into cooperation between Turkey and Israel, revealing of cooperations on political, military and economic's reflections. Datas of history of Israel and structures of Israel is examined. Main point of this study is become to close of related to evaluation. This study includes facts of bileteral relations of Turkey and Israel. The future of relations is evaluated. As a result, cooperation in recent years, is improving between Turkey and Israel, will bring advantages to two countries. Also this cooperation,is ğ j§ spread out to Middle East countries, provides peace, happiness and & ğjj' stabilization. -.4# ??.