Sevdiği bir yakınını kaybeden ebeveynlerin çocuklarıyla ölümü konuşmaya ilişkin duygu, düşünce ve deneyimleri
Feelings, thoughts and experiences of parents who lost a loved one about talking to their children abouth death
  1. Tez No: 949872
  2. Yazar: ÖZNUR BAŞYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET ŞİMŞEK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ebeveynler için çocuklarıyla ölüm hakkında konuşmak, çocukların ölümü tam olarak anlayamaması, soyut düşünme becerilerinin gelişmemiş olması, ölümün acı verici bir deneyim olması gibi nedenlerle zor olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, sevdiği bir yakınını kaybeden ebeveynlerin 3-6 yaş arasındaki çocuklarıyla ölümü konuşmaya ilişkin duygu, düşünce ve deneyimlerini incelemektir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yöntem ile yapılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Yalova il merkezinde bulunan, Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi bağımsız anaokullarında 3-6 yaş grubu çocuk veya çocuklarının kayıtlı olduğu sevdiği bir yakınını kaybeden toplam 15 ebeveyn oluşturmuştur. Çalışma 14 katılımcı ile yüz yüze, bir katılımcı ile online görüşülerek tamamlanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analizle incelenmiştir. Araştırma sonucunda; sevdiği bir yakınını kaybeden ebeveynlere göre ölümün anlamı, yas sürecinde baş etmeyi kolaylaştıran ve zorlaştıran durumlar, çocukla ölümü konuşmaya ilişkin duygular, düşünceler, deneyimler ve ölümü konuşmada destek kaynakları olmak üzere yedi ana tema ve 23 alt tema oluşturulmuştur. Çocukla ölümü konuşmaya ilişkin vurgulanan duygu rahatsız/yetersiz hissetme olarak değerlendirilmiştir. Çocukla ölümü konuşmaya ilişkin en sık vurgulanan düşünce ölüm farkındalığı, deneyim ise ölümü konuşmada güçlük yaşama olarak belirlenmiştir. Katılımcılar ölümü konuşmada destek kaynaklarını bilgilendirici eğitimler/içerikler, uzman desteği olarak ifade etmiştir. Sevdiği bir yakınını kaybeden ebeveynlerin 3-6 yaş arasındaki çocuklarıyla ölümü konuşurken kendilerini rahatsız/yetersiz hissettikleri, ölümü nasıl konuşacaklarını bilemedikleri fakat doğru bilgi vermenin önemli olduğunu düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For parents, talking to their children about death can be difficult due to reasons such as children not fully understanding death, their abstract thinking skills not being developed, and death being a painful experience. The aim of this study is to examine the feelings, thoughts and experiences of parents who have lost loved ones regarding talking about death with their children between the ages of 3 and 6. This study was conducted using the phenomenological method, one of the qualitative research methods. Data were obtained using the Personal Information Form and the Semi-Structured Interview Form. The study group of this study consists of 15 parents who lost a loved one whose child was registered in the official independent kindergartens affiliated with the Yalova Provincial Directorate of National Education or who had 3-6 year old children in the city center of Yalova. The study was completed with 14 participants face to face and 1 participant online. The data obtained were examined with descriptive analysis. Seven main themes and 23 sub-themes were created, including the meaning of death, situations that make it easier and harder to cope with grief, feelings, thoughts, experiences regarding talking about death with the child, and supports in talking about death. The feeling emphasized regarding talking about death with the child was evaluated as feeling uncomfortable/insufficient. The most frequently emphasized thought regarding talking about death with the child was determined as awareness of death, and the experience was difficulty in talking about death. The participants stated their sources of support in talking about death as informative trainings/contents, and expert support. It was concluded that parents who lost a loved one felt uncomfortable/insufficient when talking about death with their children between the ages of 3-6, did not know how to talk about death, but thought that providing accurate information was important.