Kilis-Oylum Höyük buluntularının ışığı altında Anadolu Bölgesi'nin M.Ö. 2 .bin seramiği
Second millenium B.C. Ceramic Ware of southeast Anatolia Accordind to Kilis-Oylum Höyük finds
  1. Tez No: 63776
  2. Yazar: ATİLLA ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Tez kapsamında değerlendirilen Oylum Höyük'ün M.Ö. 2. bin seramik malzemesi, 1990, 1994 ve 1995 kazı sezonlarında, höyüğün kuzeydoğusunda yürütülen çalışmalarda ek geçmiştir (Levha XXXII-LXV). Bu malzeme, Orta Tunç Çağı mezarlarında ele. geçen sağlam kaplar (Levha XXXII-XXXVH) ile çoğu Orta Tunç çağma ait monokrom (Levha XXXVHI-LV) ve çoğu Geç Tunç çağma ait boyalı parçalardan oluşur (Levha LVT-LIX; LX: 2; LXI-LXIII). Tez çalışmasında, Oylum Höyük'ün az oranda olan M.Ö. 2. bin seramikleri ile bölgede görülen başlıca seramik gurupları ele alınmıştır. Oylum Höyük malzemesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin, Fırat'ın batısında kalan kesimi ile Kuzey Suriye bölgelerinde görülen seramik gurupları ile ilişkiler göstermektedir. Benzer seramikler, Kuzey Suriye'de, özellikle Balih ırmağının batısında kalan merkezlerde rastlanır. Çeşitli kazı sezonlarında ele geçen monokrom kaplar, form ve üretim teknikleri açısından, bölgede M.Ö. 3. binin sonlarından itibaren görülen seramik geleneklerini yansıtır. Geç Tunç Çağma ait kırmızı monokrom örnekler ( Levha LXIV-LXV) ve kırmızı, kahverengi ya da siyah renkte boyalı parçalar dışında diğer malzemeler (Levha LVl-LPC; L.X: 2; L.Xl-I,XIII), Orta Tunç Çağının başlarına aittir. Orta Tunç Çağına ait olan matara ile boyalı parçalar, bölgede Orta Tunç çağı I ve IF de ortaya çıkan Amuk-Kilikya boyalıları türündedir (Levha XXXII; LX: 1, 3). Bu boyalı seramikler, Kilikya ve Amuk boyalı örneklerinden çok Sakçagözü ovasındaki Tümen Höyük; Gedikli-Karahöyük ve Sakçagözü ile Kuzey Suriye'deki Teli Rifa'at ve Ansari gibi merkezlerde ele geçen boyalılar ile benzerlikler gösterir.
Özet (Çeviri)
Ceramic wares in Oylum Höyük in 2nd millennium B.C. dealt with under the study of desertation were found during excavation works carried out in the north eastern part of the mound in 1990, Î994 and 1995 (pl. XXXII-LXV). This type of wares consists of sound potteries found in the Middle Bronze Age tombs (pl. XXXII-XXXVII) and monochrom pieces most of which belong to Middle Bronze Age (pl. XXXVIII-LV) and painted pieces most of which belong to Late Bronze Age (pl. LVI-LIX; LX: 2; LXI-LXIII). In the study of desertation rareiy found ceramics remained from 2nd millennium B.C. and main ceramic groups found in the area are dealt with. There are quite similarities between wares found in Oylum Höyük and ceramic groups found in northern Syria and in the westwern part of Euphrates in Southeast Anatolia. Monochrom potteries found during various excavation seasons reflect the ceramic traditions late in 3rd millennium B.C. in terms of form and production technique. All other wares except one that is red monochrom (pl. LXIV; LXV) and red, brownish or black painted sherds(pl. LVI-LIX; LX: 2; LXI-LXIII) belonging to Late Bronze Age belong to Middle Bronze Age. Painted sherds and pilgrim-flask from Middle Bronze Age are of Amuq-Cilician painted ware types which belong to Middle Bronze Age I B-H in the region (Pl. XXXH; LX: 1, 3). Those painted ceramics are similar to ones found in Sakçagözü plain, Tümen Höyük, Gedikli- Karahöyük, Sakçagözü, Tell Rifa'at and Ansari in Northern Syria rather than the ones found in Cilician and Amuq.