Yetişkin bireylerde mukbang videoları izlemenin beslenme alışkanlıkları ile ilişkisi
The relationship between watching mukbang videos and eating habits in adults
  1. Tez No: 949900
  2. Yazar: FATMA SENA ÇİZMECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFA HEYBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, yemek yeme yayınları olarak tanımlanan mukbang videolarını izleme sıklığının, yetişkin bireylerin beslenme alışkanlıkları ve yeme davranışları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, mukbang videoları izleyicisi olan, iletişim sıkıntısı olmayan ve besin seçimini kendi başına yapabilen 18-65 yaş aralığındaki 82 birey dahil edilmiştir. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Besin Tüketim Sıklığı, 24 Saatlik Geriye Dönük Besin Tüketim Kaydı, Üç Faktörlü Yeme Ölçeği (TFEQ-Tr21) kullanılarak elde edilmiştir. Katılımcıların 31'i nadiren, 30'u bazen ve 21'i sık sık mukbang izlediklerini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of the frequency of watching mukbang videos, defined as eating broadcasts, on the eating habits and eating behaviors of adult individuals. The study included 82 individuals aged 18-65, who were mukbang video viewers, had no communication difficulties, and could independently make food choices. Research data were obtained using the Personal Information Form, Food Frequency Questionnaire, 24-Hour Dietary Recall, and the Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-Tr21). Of the participants, 31 reported rarely watching mukbang, 30 occasionally, and 21 frequently.