postmenopozal osteoporozlu hastalarda alendronat ve kalsitriol kombine tedavisinin alendronat ve kalsitriolün monoterapisi ile kıyaslanması comparision of alendronate+calcitripl combination tretment with monotherapy of alendronate and calcitriol in postmenopausal osteoporosis
- Tez No: 949899
- Danışmanlar: DR. İSMET GÜREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Osteoporozun önlenmesi ve tedavisinde çok çeşitli yönlerden etkili ilaçlarının varlığı, kombinasyon tedavisinin etkili olacağını düşündürmektedir. Bu çalışmadaki amacımız alendronat ve kalsitriol ayrı ayrı alan hastalarla alendronat+kalsitriol kombinasyonu uygulanan hastalardaki kemik mineral yoğunluğundaki değişimleri karşılamaktı. Yaşları 45-65 arasında olan 40 osteopenik postmenopozal dönemdeki bayan hasta 6 ay boyunca bu amaçla takip edildi. Hastalar dort ayrı gruba ayrıldı: ilk grup 1O mg / gün alendronatla, ikinci grup sadece 500mg I gün kalsiyumla, üçüncü grup 0.5mg / gün kalsitriol ve 1Omg / gün alendronat kombinasyonuyla, dorduncil grupta 0.5mh / gün kalsitriol uygulanarak takip edildi. 6 aylık tedavi donemin başlangıcında ve sonunda lomber bölge ve femur boynu seviyelerinde kemik mineral yoğunluğu ve kemik metabolizmasının biokimyasal analizleri elde edildi. 2.ve 4.gruba kıyasla, 1.ve 3.grupta alkalen fosfataz seviyelerinde belirgin düşüş dikkati çekmekteydi. Lomber bölgenin kemik mineral yogunlugu ölçümleri 1.ve 3.grupta belirgin seviyede yükselmiştir. Femur boynu kemik mineral yojjunlugunda hiçbir grupta anlamlı bir artış saptanmadı. Sonuç olarak kombinasyon tedavisinin kemik mineral yoğunluğundaki olumlu etkilerine ragmen tedavide ilk 6 ay içinde monoterapiye üstünlüğü olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Comparison of alendronate + calcitriol combination treatment with monotherapy of alendronate and calcitriol in postmenopausal osteoporosis" Purpose: Osteoporosis is a silent epidemic illness of our modern world.It is characterized by low bone mass and micro-architectural deterioration of bone tissue with a consequent increase in bone fragility and susceptibility to fracture. With the availability of severalclasses of drugs to treat or prevent osteoporosis,the possibility exists that combination therapy might have a favorable effect on bone mineral density. Methods: To evaluate the effect of a combined treatment with alendronate and calcitriol on bone mineral density in 6 months;40 osteopenic postmenopausal women, aged 45 -65 years were randomised into four groups. The first group was treated with alendronate(lOmglday).The second group received only with calcium(500mglday).The third group received calcitriol(mg I day) plus alendronate(lOmg I day). The fourth group received calcitriol(0.5mg I day).Bone mineral density measurements at the level of lomber spine and femoral neck and analyses of bone metabolism were made at the beginning and end of the therapy period(6 months). Results: In comparion with either second(calcium) and fourth(calcitriol) group,decrease in alkali phophatase(ALP) values was more significant in the first( alendronate) and third(alendronate+calcitriol) group. Significant increases in lomber spine bone mineral density were found in the first and third group.No significant increase in femoral neck bone mineral density were found in any group.